Pastırma üretiminde fizikokimyasal ve tekstürel değişimlerin belirlenmesi
Determination of physicochemical and textural changes in the pastirma production
- Tez No: 512506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmada, pastırma üretimi sırasında meydana gelen fizikokimyasal ve tekstürel değişimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla kontrollü şartlarda pastırma üretimi gerçekleştirilmiş ve üretim süresince hammadde, kürleme sonrası, 1. kurutma sonrası, 2. kurutma sonrası ve son ürün aşamalarında örnekler alınmıştır. Alınan örnekler, pH, nem, su aktivitesi (aw), renk (L*, a*, b*), tuz, tiyobarbütirik asit reaktif maddeler (TBARS), kalıntı nitrit, serbest yağ asidi ve termal stabilite (DSC) ile Tekstür Profil Analizi (TPA) ve Warner-Bratzler (WB) kesme kuvveti yönünden analiz edilmiştir. Üretim aşaması faktörü pH, nem içeriği, aw, renk (L*, a*, b*), tuz içeriği, TBARS değeri ve kalıntı nitritin yanı sıra serbest yağ asidi miktarı üzerinde çok önemli (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the changes of physicochemical and textural properties during the production of pastırma. For this aim, pastırma production was carried out under controlled conditions and samples were taken at production stages including raw material, after curing, after 1st drying, after 2nd drying and final product. Then the samples were analyzed for pH, moisture, water activity (aw), color (L*, a*, b*), salt, thiobarbituric acid-reactive substances (TBARS), residual nitrite, free fatty acid and thermal stability (DSC) as well as Texture Profile Analysis (TPA) and Warner-Bratzler (WB) shear force . The production stage factor had a very significant effect (p0.05).