Strength-based interventions on EFL teacher's well-being: A case study
Yabancı dil olarak İngilizce öğreten (EFL) öğretmenlerin iyi oluşu üzerine özgül özelliklere dayalı müdahaleler: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 910146
  2. Yazar: CEYDA ZERENAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, bireylerin özgül özelliklerinin kullanımı ile onların iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ve öğretmenlerin bu özgül özelliklerini kullanarak mesleki tatminlerini ve öğretim becerilerini nasıl geliştirebileceklerini araştırmaktadır. Özellikle bu çalışma, Türkiye'deki yükseköğretim bağlamında, Yabancı Dil olarak İngilizce Öğretmeninin (EFL) iyi oluşu üzerindeki özgül özelliklerinin ve özelliklere dayalı müdahalelerin aracılık rolünü incelemektedir. Bu argüman, yaşamın olumlu yönlerini ve bunun eğitime yansımalarını vurgulayan pozitif psikoloji ilkelerine (Seligman & Csíkszentmihályi, 2000) dayanmaktadır. Araştırma fikri, Türkiye'de pozitif eğitim ve karakter özellikleri öğretimini uygulamaya yönelik yeni bilgi ve yöntemlere olan ihtiyaçtan doğmuştur. Türk Milli Eğitim Genel Öğretmenlik Mesleği Yeterliliklerinde (2017, s. 23) yer alan ifadelerden biri, öğretmenlerin mesleklerini mutlu ve istekli bir şekilde icra etmeleri ve kişisel iyi oluşları ile sağlıklarına özen göstermeleridir. Ancak herhangi bir eğitim sisteminde karşılaşılan zorluklardan biri, öğretmenlerin de tıpkı öğrencileri gibi, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeye hazırlıklı olmalarını sağlamaktır. Bunu başarmak için, öğrencilerine sağladıkları destek gibi eğitimcilerin kendi özgül özelliklerini ve iyi oluşlarını belirleyip geliştirmelerine olanak tanıyan bir ortam oluşturmak gereklidir. Öğretmenlerin iyi oluşunu ön planda tutmak, onların mesleki tatmin ve verimliliklerini artırarak eğitim topluluğu üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu bütüncül yaklaşım, öğretmenlerin hem pedagojik yeterliliklerini hem de kişisel gelişimlerini destekleyen mesleki gelişim programlarının gerekliliğini vurgular ve böylece onların görevlerini coşkuyla ve tatmin duyarak icra etmelerini sağlar. Araştırma, 13 haftalık Özgül Özelliklere Dayalı Müdahale Programı'nın (SIP) bir dil öğretmeninin mesleki iyi oluşu üzerindeki etkisini incelemek için ağırlıklı olarak nitel yöntemler benimsemektedir. Karmaşık eğitim ortamında müdahalelerin öğretmen iyi oluşunu nasıl etkilediğini derinlemesine anlamak için, Tasarım Odaklı Araştırma (DBR) ve Karmaşık Dinamik Sistemler Teorisi (CDST) ilkeleriyle yönlendirilen keşifsel bir vaka çalışması deseni kullanılmıştır. Nitel veriler, haftalık kayıtlar, anlatımlar ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile müdahale öncesi ve sonrasındaki değerlendirmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcıyı seçmek ve katılımcının özgül özelliklerini belirlemek için nicel ölçümler de kullanılmıştır. Pozitif psikolojiye dayanan Özgül Özelliklere Dayalı Müdahale Programı (SIP), vaka çalışmamızın belirlenmiş (VIA-SSS) en yüksek üç özgül özelliklerine (dürüstlük, maneviyat ve umut) odaklanmaktadır. Bulgular, özgül özelliklerin pedagojik uygulamalara dahil edilmesinin, öğretmenin mesleki iyi oluşuna katkıda bulunarak olumlu ve düşünsel bir eğitim atmosferi yarattığını göstermektedir. Öğretmen, mesleki rolünde artan katılım, tatmin ve dayanıklılık ile birlikte sınıf dinamikleri ve öğrenci ilişkilerinde de iyileşme kaydetmiştir. Çalışma, öğretmenlerin kendilerine özgül özelliklerine göre uyarlanmış müdahalelerin, dil eğitimi alanında iyi oluşlarını ve mesleki gelişimlerini nasıl etkili bir şekilde artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how utilizing an individual's signature strengths are related to their well- being and how teachers can benefit for their teaching skills and professional satisfaction. More specifically, this study examines the mediating role of signature strengths and strength-based interventions on the well-being of an English as a Foreign Language (EFL) teacher within a higher education context in Türkiye. This argument is grounded in the principles of positive psychology (Seligman & Csíkszentmihályi, 2000), a paradigm that emphasizes the positive dimensions of life and its educational implications. The idea for this research arose from the need for new knowledge and ways to apply positive education and character strength teaching in Türkiye. One of the statements in the Turkish National Education General Competencies for Teaching Profession (2017, p. 23) is that teachers carry out their profession happily and willingly and they take care of their personal well-being and health. However, among the challenges in any educational system is ensuring that teachers, similar to their students, are prepared to realize their full potential. To accomplish this, it is essential to cultivate a setting that empowers educators to identify and foster their own strengths and well-being, like the support they provide to their students. Prioritizing teachers' well-being enhances their professional satisfaction and effectiveness, hence creating a positive ripple effect across the educational community. This holistic approach emphasizes the necessity for professional development programs that concentrate on both pedagogical competencies and personal growth, so empowering teachers to perform their roles with enthusiasm and fulfillment. The research adopts mainly qualitative measures to investigate the impact of a 13-week Strength-based Intervention Program (SIP) on the professional well-being of a language teacher. It employs an exploratory case study design, guided by the principles of Design-Based Research (DBR) and Complex Dynamic Systems Theory (CDST), to provide an in-depth understanding of how the interventions influence teacher well-being in a complex educational environment. Qualitative data were collected through weekly journals, narrations, and semi- structured interviews along with pre and post intervention assessments. Quantitative measures were utilized in order to select the participant as well as to identify the unique strengths of the participant. The Strength-based Intervention Program (SIP), rooted in positive psychology, focuses on our case's top three VIA-identified signature strengths as honesty, spirituality, and hope. Findings demonstrate that incorporating signature strengths into pedagogical practices contributed to the teacher's professional well-being, nurturing a positive and reflective educational atmosphere. The teacher indicated enhanced engagement, satisfaction, and resilience in her professional role, in addition to enhanced classroom dynamics and student relationships. The study illustrates how strength-based interventions, customized to teachers' unique strengths profile, can effectively enhance their well-being and professional flourishing in the field of language education.