Seçme ve yerleştirme süreçlerinde sosyal medyanın kullanımı
Usage of social media during the recruintment process
  1. Tez No: 512521
  2. Yazar: HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Teknolojinin her geçen gün hayatımıza daha fazla girişi ile beraber, internet iş dünyasında geçen yıllara oranla çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. İnternetin iş hayatına girişi ile beraber kurumlar yazılı materyalleri basılı materyallerden daha çok kullanır hale gelmiştir. Bu kapsamda; insan kaynakları süreçlerinin en önemlilerinden biri olan seçme ve yerleştirme süreçlerinde kullanılmak üzere farklı işe alım mecraları ortaya çıkmıştır. Bu mecraların kullanımının artması ile beraber insan kaynakları çalışanları en doğru çalışan tedariğini gerçekleştirmek için sosyal medyayı da işe alım süreçlerinde kullanmaya başlamışlardır. Bunun sonucunda; sosyal medya bazı kurumların insan kaynakları departmanları için çok önemli bir seçme ve yerleştirme platformu haline gelmiştir. Bu çalışmada İnsan Kaynakları profesyonellerine anket çalışması yapılıp, anket sonuçları doğrultusunda sosyal medyanın insan kaynakları işe alım süreçlerindeki kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet has been used in business life more than past following years due to technology's entering our life frequently. Companies started to use more soft-copy materials than hard-copy materials with integration of internet to business life. Different channels of hiring channels has come to exist to use in recruitment which is one of the crucial operations of the human resources processes in this context. Human Resources professionals has been started to use social media in order to proceed to hire the most suitable candidates along with the increase of these channels' usage. Therefore Social Media becomes the most important recruitment platform according to some of the companies's human resources departments. Usage of social media has been examined and asked to Human Resources professionals in this academic study.