Eklenti kavramı ve buna bağlanan hukukî sonuçlar
Concept of the accessory and its legal consequences
  1. Tez No: 512524
  2. Yazar: ABDULHAMİD ONUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK NAMİ NOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmamızın konusunu Türk Medenî Kanunu'nda düzenlenen eklenti kavramı ve bir eşyanın eklenti niteliğini kazanmasına bağlanan hukukî sonuçlar oluşturmaktadır. Çalışmamızda ilk planda Türk Medenî Kanunu'nda genel, soyut ve belirsiz bir biçimde tanımlanan eklenti kavramının nasıl anlaşılması gerektiği ve bir eşyanın eklenti niteliğini kazanması için gerekli olan şartların nelerden oluştuğu detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Sonrasında ise bir eşyanın eklenti niteliğini kazanması sonucunda ortaya hangi hukukî sonuçların çıkacağı detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmamız dört bölümünden oluşmaktadır. İlk bölümde eklenti kavramının düzenlenme amacı, eklenti kavramının tanımı ve eklenti kavramının tanımlandığı kanun hükmünün hukukî niteliği açıklanmıştır. İkinci bölümde eklentinin şartları ve eklenti sayılmayan eşyalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde eklenti kavramının diğer benzer kavramlardan farklarına yer verilmiştir. Son bölümde ise bir eşyanın eklenti niteliğini kazanmasına bağlanan hukukî sonuçlar ve eklenti niteliğinin sona ermesi incelenmiştir. Çalışmamızda konumuz ile ilgili Türk Hukuku'nda yer alan tüm kaynaklar tüketilmeye çalışılmıştır. Ayrıca eklenti kavramına ilişkin Almanca kaynaklardan da yararlanılmıştır. Konuya ilişkin Yargıtay ve İsviçre Federal Mahkemesi kararlarına da mümkün olduğu ölçüde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the concept of the accessory which is regulated in Turkisch Civil Code and its legal consequences. In our study, meaning and legal conditions of the concept of the accessory which is defined in Turkisch Civil Code in general, intangible and incertain way has been primarily examined in detail. Afterwards, legal consequences of accessory has been examined in detail. Our study consist of the four chapters. In the first chapter, purpose of the regulation of the accessory, definition of the concept of the accessory and legal character of the article which the concept of the accessory regulated has been explained. In the second chapter, legal conditions of the accessory and properties which are not the accessory have been examined. In the third chapter differences between concept of the accessory and other similar concepts have been mentioned. In the last chapter legal consequences of the accessory and ending of the character of accessory have been exaimined. In our study, all the resources in the Turkish Law concerning our study have been tried to be exhausted. Also, German resources that are related with the concept of the accessory have been used. The decisions of the Court of Appeal and the Swiss Federal Court concerning the our study have been given as much as possible.