Mehmet Emin Erişirgil'in hayatı ve felsefesi
The life and philosophy of Mehmet Emin Erisirgil
  1. Tez No: 6427
  2. Yazar: NİHAT DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Felsefe, Biography, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Osmanlı Devletinin yönetim, ekonomi, eğitim gibi devleti devlet yapan temel kurumlarının artık çağın gereksinimlerine cevap veremediği bir dönemde dünyaya gelen ve Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlık mücadelesinde hem bedenen hem de ruhen yer alan, Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan inkılâplarda daima düşüncelerine müracaat edilen, tek partili dönemde iki defa bakanlık yaparak ulaşılması zor birçok hedefi gerçekleştiren birinin, Mehmet Emin Erişirgil'in hayatı tezimizin birinci bölümünü oluşturmaktadır. Erişirgil'in hayatı, yazmış olduğu kitap ve makaleler ile hayatı hakkında bize yol gösterecek kitaplar taranarak yazıldı. Birinci bölümün sonuna Erişirgil'in yazmış olduğu kitaplar tarih sırası gözetilerek, makaleler ise yayınlanan dergilerin alfabetik sırasına göre eklendi.Tezimizin ikinci bölümünde Erişirgil'in felsefesi varlık, bilgi, değer ve eğitim açısından ele alındı. Bu bağlamda öncelikle Erişirgil'in felsefeyi nasıl tanımladığı, ülkemizde felsefecilerin yetişmesi için nasıl bir yol takip edilmesi gerektiği hakkındaki görüşleri üzerinde duruldu. Diğer önemli bir nokta ise Erişirgil'in dış âlemin varlığı, bilgi, ahlak hakkında ortaya çıkan akımları nasıl anladığının ve bu akımlara ne tür eleştiriler getirdiğinin tespitinin yapılmasıdır. Erişirgil'in, bu konuların dışında din, sanat ve eğitim hakkında da bulunduğu dönemin anlayışlarını nasıl tanımladığı ve yeni kurulan devletin sağlam bir temele oturtulması için bu anlayışların nasıl bir yol takip etmesi gerektiği hakkındaki görüşleri ele alındı.
Özet (Çeviri)
Mehmet Emin Erişirgil?s life is firstpart of mythesis. Mehmet Emin Erişirgil was born in a period that remarkable institutions of Ottoman Empire such as management, economics, education could not meet the needs of the age requirements. He has been involved in (took part) the struggle for independence of the Republic of Turkey both physically and spiritually. His ideas always was referenced in revolutions that made after the proclamation of the Republic. He carried out the task of the ministry twice a single-party period. Erişirgil'in life was written by scanning his books, articles and books that was prepared about his life. At theend of first chapter was added Erişigil?s books taking into date order. And articles published in the journals was located in alphabetical order.The second part of the thesis Erişirgil's philosophy were investigated in terms of being, knowledge, values, and education. In this context, primarily has focused on how to defined Erişirgil's philosophy. An other important point is that how to be understood the existences of external world, knowledge and an demerging trends about morality by Erişirgil and determining how to be criticed these trends. Finally, it has been revealed Erişirgil?s thoughts indicating how to defined understanding of the period related to (about) religion, art and education and how to should follow these understandings to build a solid foundation for new state.