Primigravidalarda stres üriner inkontinans; Prevalans, risk faktörleri ve yaşam kalitesi
Stress urinary incontinence in primigravidae; Prevalence, risk factors and quality of life
  1. Tez No: 512528
  2. Yazar: GİZEM BORA ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYTEN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; primigravidalarda stres üriner inkontinansa neden olan risk faktörleri ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, Ekim 2015-Ekim 2016 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Çanakkale Devlet Hastanesi ve Çanakkale Asker Hastanesi antenatal polikliniklerinde takip edilen 28 hafta ve üzeri 324 primigravida ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak; gebelerin sosyo-demografik özellikleri, kişisel alışkanlıkları ve üro-jinekolojik öyküsünü içeren anket formu ve Üriner İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) kullanıldı. Veriler antenatal polikliniklerde yüzyüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde, Pearson ki-kare test, Student's t test, Mann Whitney U test, One-way ANOVA test ve Lojstik Regresyon analizi kullanıldı. Çalışmada kadınlarda gebelik öncesi SÜİ prevalansı %2,8'ken, gebelikte %38,6 olarak saptandı. SÜİ ile ilişkili faktörler olarak; gebelik öncesi ve gebelikteki BMI, anne ve kız kardeşte Üİ varlığı, GDM, sigara kullanımı, kafeinli içecek alımı, konstipasyon bulundu. Lojistik regresyon analizinde; gebelik öncesi BKİ> (p=0,020; %95 GA:1,0-1,1,), 3.trimesterde olması (p=0,026; %95 GA:0,8-0,9), sigara kullanımı 4,3 kat (p=0,001; %95 GA:1,8-10,2), konstipasyon (sık sık) 6,2 kat (p=0,001; %95 GA:2,2-17), annede Üİ varlığı 2,9 kat (p=0,001; %95 GA:1,5-5,5), kız kardeşte Üİ varlığı 5,6 kat (p=0,009; %95 GA:1,5-20), DM 3,3 kat (p=0,013; %95 GA:1,2-8,6), her gece idrara kalkmak 7,5 kat (p=0,006; %95 GA:1,8-31) SÜİ için risk faktörleri olarak saptandı. Gebelikte SÜİ'ın kadınların yaşam kalitelerini çok az etkilendiği belirlendi. Gebelikteki BKİ>, idrar kaçırma sıklığı, miktarı, pet kullanma, merdiven çıkma ve fiziksel aktivite esnasında SÜİ varlığı gebelerin yaşam kalitesinin olumsuz yönde etkilediği saptandı. Sağlık çalışanlarının gebeleri, antenatal dönemde Üİ konusunda bilgilendirmesi, SÜİ'ın önlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the risk factors that cause stress urinary incontinence in primigravidas and their influences on the qualty of life. Descriptive survey type of this study was applied between October 2015- October 2016, at Çanakkale 18 Mart University Hospital of Medical Faculty, Çanakkale State Hospital and Çanakkale Military Hospital antenatal policlinics on 324 primigravidas (28 weeks and over). Data gathering tools; questionnaire (including pregnant women's socio-demographic characterics, personal habits and uro-gynecologic history), Incontinance Quality of Life Scala (I-QOL) was used. Datas loaded with face-to-face interview technique in antenatal policlinics. For statistical analysis; Pearson Chi-square test, Student's t test, Mann Whitney U test, One-way ANOVA test and logistic regression analysis was used. In this study, the prevalance of SUI before pregnancy was found 2.8%, while it was found during pregnancy. The associated risk factors with SUI; pre-pregnancy and pregnancy BMI, UI in mother and sister, GDM, smoking, caffeinated beverage intake, constipation were found. In lojistic regression analysis; pre-pregnancy BMI> (OR=1.0; 95% CI:1.0-1.1), being in third trimester (OR=0.9; 95% CI:0.8-0.9), smoking 4.3 times (p=0.001; 95% CI:1.8-10.2), constipation (often) 6.2 times (p=0.001; 95% CI:2.2-17), UI in mother 2.9 times (p=0.001; 95% CI:1.5-5.5), UI in sister 5.6 times (p=0.009; 95% CI:1.5-20), DM 3.3 times (p=0.013; 95% CI:1.2-8.6), getting up for urinate evert nigth 7.5 times (p=0.006; 95% CI:1.8-31) were found to be risk factors for SUI. It is found that SUI during pregnancy affect very little on women's quality of life. It is found that, during pregnancy BMI, the frequency of UI, amount of UI, using pet, SUI while climbing stairs and physically activity affect pregnant's quality of life. In antenatal period, about UI, training pregnant women by health wokers will make a contribute to prevent SUI.