Riskin bileşenlerine ayrılması
Decomposition of risk
  1. Tez No: 512558
  2. Yazar: ONUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yatırımcılar, yatırım yapmayı seçtikleri varlıklardan maksimum seviyede getiri beklerken aynı zamanda da olabildiğince az risk almayı tercih ederler. Her yatırım kararı beraberinde bir takım riskleri taşımaktadır. Söz konusu riskler, eldeki fonlar ve yatırımdan beklenen getiri ile ilgilidir. Genel olarak yüksek seviyede getiri elde etmek için yüksek seviyede risk alınması gerektiği kabul edilse de yatırımcılar riski kontrol etme noktasında dikkatli olmalıdır. Bu anlamda riski azaltmak için riskin karakteristik özelliklerini bilmek gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı BIST-100 Endeksinden seçilen hisse senetleri ile bu hisse senetlerinden oluşturulan portföyün toplam risklerinin ölçülmesi ve toplam risklerinin sistematik ve sistematik olmayan risk bileşenlerine ayrılmasıdır. Bu noktada her hangi bir menkul kıymetin beklenen getirisi ile riski arasındaki ilişkiyi göstermeye çalışan Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli kullanılmıştır. Model toplam risklerin sistematik ve sistematik olmayan riskler olarak ayrıştırılması açısından yatırımcılara önemli bir yol göstericidir. Çalışma kapsamında öncelikle risk kavramı detaylı olarak incelenmiştir. Uygulama kısmında BIST-100 Endeksinde yer alan 13 adet hisse senedinden varsayımsal bir portföy oluşturulmuştur. Hem oluşturulan portföyün hem de portföyü oluşturan hisse senetlerinin riskleri ölçülmüş daha sonra ölçülen riskler bileşenlerine ayrılmıştır. Ayrıca risk bileşenlerine ayrıştırılan portföyün ve portföydeki hisse senetlerinin riske maruz değerleri hesaplanmış ve riske maruz değerleri de bileşenlerine ayrılmıştır. Çalışma sonucunda yatırımcıların karşılaşabilecekleri riskler ve bu risklerin bileşenleri varsayımsal bir portföy üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır. Doğru yatırım tercihlerinin yapılabilmesi için oluşturulacak portföylerdeki risk yapısı ve riskin bileşenlerinin tahminlenmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelime: Risk, Riskin Bileşenleri, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli, Riske Maruz Değer
Özet (Çeviri)
Investors prefer to risk as little as possible while waiting for maximum return on assets they choose to invest. A number of risks accompanies every investment decision. These risks relate to the funds available and the return expected from the investment. In general, investors should be cautious in controlling risk, although it is accepted that higher risk should be taken to obtain higher returns. In this sense, in order to reduce the risk, it is necessary to know the characteristics of the risk. The purpose of this study is to measure the total risks of the stocks selected from the BIST-100 Index and the portfolio formed from these stocks, and the total risk is divided into systematic and non-systematic risk components. At this point, the Capital Asset Pricing Model is used to show the relationship between expected return and risk. The model is an important guide to investors in terms of separating total risks into systematic and non-systematic risks. Within the scope of the study, firstly risk concept was examined in detail. In application part, a hypothetical portfolio was formed from 13 stocks in the BIST-100 Index. Risk of both the generated portfolio and the stocks forming the portfolio are measured and then divided into the measured risk components. Also value at risks are calculated for the portfolio that is separated into risk components and stocks in the portfolio and value at risks are also divided into components. As a result of the study, the risks that investors may encounter and the components of these risks have been tried to be shown through a hypothetical portfolio. In order to be able to make the right investment choices, it is concluded that the estimation of the risk structure and the risk components are important. Key Word: Risk, Risk Components, Capital Assets Pricing Model, Value At Risk