Okul öncesi öğretmenlerinin öğrencilerinde dikkat ve konsantrasyon geliştirmeye yönelik öz yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of preschool teachers' self-efficacy levels for nurturing of attention and concentration skills
  1. Tez No: 512579
  2. Yazar: TANSU KÜBRA KESTANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SAİD TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dikkat ve konsantrasyon becerileri bireyin hayatında kullanacağı önemli beceriler arasındadır. Bu becerilerin kazandırılmasında okulöncesi dönem oldukça önemlidir. Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin öğrencilerinde dikkat ve konsantrasyon geliştirmeye yönelik öz yeterlilik düzeyleri incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreninin İstanbul İlinde görev yapan okulöncesi öğretmenler oluştururken, örneklemini İstanbul İli Bahçelievler ilçesinde çalışan şans örnekleme metoduna göre seçilen 200 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler 2017-2018 öğretim yılı bahar döneminde alınmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, Dikkat ve Konsantrasyon Becerilerini Geliştirme Öz Yeterlilik Ölçeği (DKBGÖ) kullanılmıştır. DKBGÖ, 24 maddeden ve 7 boyuttan oluşan 5'li likert tipte bir ölçektir. DKBGÖ'nün Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısı 0,95 bulunmuştur. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin dikkat ve konsantrasyon geliştirmeye yönelik öz yeterlilik düzeyleri (X ̅= 4.00) ortalamanın üzerinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Attention and concentration skills are important skills that an individual can use in his or her life. The pre-school period is very important for these skills. In this study, it was aimed to examine the self-efficacy levels of pre-school teachers to develop attention and concentration in their students. While the universe of the research is constituted by preschool teachers working in Istanbul, 200 pre-school teachers are selected according to the chance sampling method working in Istanbul province Bahçelievler county. The data were taken during the 2017-2018 academic year spring semester. Demographic information form, Scale for Nurturing of Self-Efficacy and Attention and Concentration Skills for Preschool Teachers (SNSACS-PT) were used as data collection tools. SNSACS-PT is a 5-point Likert-type measure consisting of 24 items and 7 dimensions. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient was 0.95. As a result of the research, pre-service teachers' self-efficacy levels for attention and concentration development (X ̅ = 4.00) were found to be above the average.