Felsefe dersinde altı şapkalı düşünme tekniği'ne dayalı etkinliklerin yaratıcılık, eleştirel düşünme ve akademik öz yeterliğe etkisinin incelenmesi
The analysis of the effect of activities based on six thinking hats technique in a philosophy class on creativity, critical thinking and academic self-efficacy
- Tez No: 512585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Araştırmada, Felsefe dersinde Altı Şapkalı Düşünme Tekniği'ne dayalı öğretim etkinliklerinin öğrencilerin yaratıcılık, eleştirel düşünme ve akademik öz yeterliğe etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel modelle yapılan araştırmanın çalışma grubu, Erzincan ilindeki bir okulda, 11. sınıfta öğrenim gören 40 lise öğrencisinden oluşmaktadır. İki grupta uygulama yapılmadan önce gruplar AGNO ve ön test puanları bakımından denkleştirilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci 8 haftadır. Araştırmada“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”sözel formları;“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”ve“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma gruplarının grup içi karşılaştırmalarda Willcoxon İşaretli Sıralar Testi ve gruplar arası karşılaştırmlarda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular: Yaratıcılığın alt boyutları, yaratıcılık sözel toplam puanları bakımından deney ve kontrol grubu ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak son test lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Deney grubunun ön test ve son test puanları arasındaki artış kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksektir. Grupların yaratıcılık son test puanları karşılaştırmasında; yaratıcılık alt boyutları, yaratıcılık sözel toplam puanları bakımından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Eleştirel düşünmeye yönelik ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında; grupların son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Eleştirel düşünme son test puanları karşılaştırmasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Akademik öz yeterliliğe yönelik ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında; deney grubunun lehine anlamlı fark bulunurken, kontrol grubunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Altı Şapkalı Düşünme Tekniği ile yürütülen uygulamalar lise öğrencilerinin yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme ve akademik öz yeterliliklerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this research, it was aimed to investigate the effects of the teaching activities in Philosophy Class based on the Six Thinking Hats technique on students' creativity, critical thinking and academic self-efficacy. Method: This is a quasi-experimental study with pre-test and post-test design, and the study group consisted of 40 11th grade students in a public school in Erzincan. Both groups were equilibrated with respect to GPA and pre-test scores. The experimental period of the study took 8 weeks. The“Torrance Creative Thinking Test (TCTT)”verbal A and B forms,“Critical Thinking Tendency Scale (EMI)”and“Academic Self-efficacy Scale”were utilized. The Willcoxon Marked Rank Test has been used for the intra-group comparisons, and the Mann-Whitney U test has been used for the intergroup comparisons. Findings: There was a statistically significant difference in favor of the post test between the pretest and post test scores of the experimental group and the control group in terms of both creativity's sub-dimensions and creativity verbal total scores. The increase between the pre-test and post-test scores of the experimental group is statistically higher than the control group. When both groups have been compared in terms of post test scores of creativity; a statistically significant difference has been found in favor of the experimental group in terms of both creativity sub-dimensions and creativity verbal total scores. When comparing pre-test and post-test scores for critical thinking; a significant difference has been found in favor of the the experimental group in groups' post-test scores. When comparing post-test scores for critical thinking, a significant difference has been found in favor of the the experimental group. When pre-test and post-test scores for academic self-efficacy have been compared; there is a statistically significant difference in the experiment group but no significant difference in the control group. Results: Activities conducted through the Six Thinking Hats Technique are positively impacting high school students' creative thinking, critical thinking and academic self-efficacy.