İlkokul 2. sınıf Türkçe dersinde çocuklar için felsefe eğitimi uygulamaları
Education of philosophy for children in Turkish lessons applications at the second grade of elementary school
  1. Tez No: 696230
  2. Yazar: MÜNEVVER KAYAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE DİLEK BOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlkokul ikinci sınıf Türkçe dersiyle bütünleştirilen çocuklar için felsefe eğitimi uygulamalarının nasıl gerçekleştirildiğini belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modelinde bütüncül tek durum çalışması olarak desenlenmiştir. Katılımcıların amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlendiği araştırmanın verileri 15.02.2021- 30.04.2021 tarihleri arasında Covid-19 pandemisi sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla öğrenim gören 7 kız, 6 erkek toplam 13 öğrenci ve sınıf öğretmeninden toplanmıştır. Araştırmanın uygulama sürecinde uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan ders planları sınıf öğretmeni tarafından, uzaktan eğitim aracıyla Türkçe dersinde toplam 25 ders saatinde uygulanmıştır. Araştırmacı, katılımcı gözlemci olarak sürece dâhil olmuştur. Araştırma verileri; katılımlı gözlem, video kayıtları, öğretmen ve öğrencilerle uygulama sonunda gerçekleştirilen yarı-yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı günlüğü, öğretmen günlüğü, öğrenci ürünleri olmak üzere farklı veri toplama araç ve yöntemleriyle toplanmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda ilkokul ikinci sınıf Türkçe dersinde çocuklar için felsefe eğitimi uygulamaları; dikkat toplama çalışması, uyaran sunumu, tartışılacak ana sorunun belirlenmesi, sorgulama grubu, değerlendirme ve pekiştirici felsefi etkinlik uygulamaları biçiminde altı aşamada gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar sırasında uzaktan eğitimle, dil becerileriyle, çocuklar için felsefe eğitimiyle ve diğer alanlarla ilişkili sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuş ve uygulamaya dair öğrenci ve öğretmen görüşleri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how philosophy education practices are implemented for children who are integrated with the second grade Turkish lesson of primary school. The research was designed as a holistic single case study in the case study model. There are a total of 13 students, 7 girls and 6 boys, who volunteer to participate in the research. Participants were selected through criterion sampling. The lesson plans prepared by taking expert opinions were applied by the classroom teacher in a total of 25 lesson hours in Turkish lessons through online education. Research data was collected using different data collection tools and methods such as participatory observation, video recordings, semi-structured interviews with teachers and students at the end of the application, researcher diary, teacher diary and student products. The research data were analyzed through descriptive analysis. As a result of the research, the education of philosophy for children applications in Turkish lesson at the second grade of primary school was carried out in six stages including the attention gathering study, stimulus presentation, determination of the main question to be discussed, inquiry group, evaluation and applications of reinforcing philosophical activities. During the applications, problems were identified in different areas and solutions were suggested for these problems also student and teacher views on implementation were shared.