Reklamlarda kullanılan kaynak güvenilirliğinin, Y kuşağı üzerindeki benlik-marka bağlantısına etkileri
Using source credibility in advertising and the effects of self-brand connection in generation Y
- Tez No: 512586
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pazarlama sektörünün en önemli unsurlarından biri reklamdır. Teknolojik gelişmeler ile beraber rekabetin hızla artmasıyla, reklamlarda kaynak güvenilirliği kullanımı markalar tarafından daha çok tercih edilen bir reklam yöntemi haline gelmiştir. Çünkü markaların sayısının her geçen gün artmasıyla, markalar hedef kitleleriyle bağ kurmakta zorlanmaktadır. Bu yüzden, markalar tüketicileri ile bir bağ kurmak için kurumları veya kişileri öne çıkartmaktadır. Bu çalışma, reklamlarda kullanılan kaynak güvenilirliğinin, Y Kuşağı'nın benlik-marka bağlantısına etkisi olup olmadığını incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Y Kuşağı'nın benlik-marka bağlantısını reklamlarda kullanılan kaynaklar yüzünden değil, deneyimleri sayesinde oluştuğu iç görüsüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of the marketing industry is advertising. With the rapid increase in competition with technological developments, the use of source credibility in advertisements has become a more preferred advertising method by brands. Because the number of brands increases day by day, brands are having difficulty in connecting with the target masses. That is why, brands bring institutions or people forward to tie up a bond with the consumer. This study was conducted to investigate whether the reliability of the resources used in advertisements influence the bond between Generation-Y and self-brand connection. In the study, it was assumed that Generation-Y's self-brand connection is based on their experiences, rather than sources used in advertising.