Firmaların endüstri 4.0'a hazırlık çalışmalarının değerlendirilmesi: Bursa ilindeki uygulaması
Evaluation of the preparatory works of companies in industry 4.0: A case study on Bursa firms
- Tez No: 512599
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Bursa'da üretim yapan firmaların, 4.Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan Endüstri 4.0 kavramını nasıl uyguladıkları ve hazırlık seviyelerini hazırlık modeli üzerinden inceleyerek, çalışmalara katkıda bulunmaktır. Bursa'da bulunan 20 farklı sektörden, 70 farklı firmanın yönetim kademesinde bulunan kişiler ile anket aracılığıyla hazırlık modeli üzerinden hazırlıkları tespit edilmiştir. Anket neticesinde elde edilen sonuçlar tablolar üzerinden puanlandırılarak analizler çıkartılmıştır. Verilerin bir birleri arasında ki ilişkiler korelasyon analizi yapılarak saptanmıştır. Bu analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, Kurumsal Kaynak Planlaması(ERP) kullanım seviyesinin Endüstri 4.0 olgunluğu ile güçlü pozitif ilişkisi vardır. Ayrıca ERP'de aktifte kullanılan modül sayısının, firmada var olan Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) seviyesinin, yüksek lisans eğitimine sahip çalışanların da Endüstri 4.0 olgunluğu ile pozitif ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma neticesinde otomotiv sektörü en yüksek değerlere sahip sektör olduğu saptanmıştır. Otomotiv sektörü ile ilişkisi olan otomotiv yan sanayi ve hammadde sektörlerinin de yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırma Bursa'da farklı sektörlerin Endüstri 4.0 hazırlıklarını analiz edebilmek için hazırlanmış ilk çalışma olarak kayda değerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research how the manufacturing companies in Bursa, Turkey implement Industry 4.0 concept emerged with 4th Industrial Revolution, and their readiness levels via readiness model, and thus to make a case study for future research. Managers from 70 different companies in 20 different sectors participated in the survey to identify the companies' readiness levels using the readiness model. Results obtained from the survey was scored and analyzed using spreadsheet softwares. Relations among the data were determined using correlation analysis. According to the results obtained from these analyses, there is a strong positive correlation between ERP utilization level and Industry 4.0 readiness. Additionally, it was determined that number of actively used ERP modules, Product Life Cycle Management (PLM) level and number of employees with graduate level education are also positively correlated with Industry 4.0 readiness. As a result of the research, it has been determined that the automotive sector has the highest value. Automotive suppliers and raw materials sectors, which are related to the automotive sector, have also been found to have high values The research is as the first study to model the analyze the maturity level of the Industry 4.0 readiness levels of different sectors in Bursa.