İlköğretim 7. sınıf görsel sanatlar dersinde Kurtuluş Savaşı konulu eserlerin milli değerlerin kazanılmasına etkisi
The effect of Independence War compositions on gaining national values in 7th grade visual arts lesson in elementary education
  1. Tez No: 512636
  2. Yazar: SALİH BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP GÖKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: İlköğretim 7.sınıf Görsel Sanatlar dersinde Kurtuluş Savaşı konulu eserlerin milli değerlerin kazanılmasına olan etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Erzurum ili, Karabekir Ortaokulu 7.sınıf şubeleri arasından yansız atama yolu ile seçilmiş yirmi beş deney ve yirmi beş kontrol grubu öğrencisi oluşturmuştur. Deneysel uygulama on iki ders saati olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci derste deney ve kontrol grubuna milli değerlere yönelik ön tutum ölçeği ve milli değer düzeyi ön testi uygulanmıştır. Belirlenen eserler deney grubu ile Görsel Sanatlar dersinde kullanılan eser analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Deneysel işlemin sonunda deney ve kontrol grubuna milli değerlere yönelik son tutum ölçeği ve milli değer düzeyi son testi uygulanmıştır. Milli değerlere yönelik tutum ölçeği ve milli değer düzeyi testinden elde edilen puanların normal bir dağılıma sahip olup olmadığını belirlemek için Shapiro-Wilk normallik testi ile basıklık çarpıklık değerleri incelenmiştir. Ayrıca ön test-son test puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını belirlemek için Tek Faktörlü Kovaryans Analizi uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin milli değerleri kazanma düzeyleri ve milli değerlere yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılığa rastlanılmıştır. Sonuç: Kurtuluş savaşı konulu eserlerin, eser analizi yöntemi ile incelenmesinin öğrencilerin milli değerleri kazanmasına olumlu etki ettiği genel sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to reveal the effect of Indepence War-related works on gaining national values in 7 th grade Visual arts lesson. Method: In this resaarch, pretest-posttest experimental desing is conducted. Study group was formed as 25 experiment and 25 control group students chosen randomly among 2016-2017 7th grades from Oltu Karabekir Elementary School. Experimental practice took 12 lessons. In the first hour, preliminery attitude scale and national value level pre-test were applied. Identified vorks were analysed by using work–analysis method which is used during Visual Arts lesson through experimental group. At the end of the process, national values final attitude scale and national values level final test were applied. To identify if the points have a normal distribution, Kurtosis-skewness values were analysed via Shopiro-Wilk normality test. Also, to see if there is a meaningful difference between pretest-posttest points, One Factor Analysis of Covariance was applied. Evidence: As a result of the analysis on experiment and control groups, it is seen there is a meaningful difference in favor of experimental group about the subject. Result: It is drawn a total conclusion that analyzing Indepence War-related works via work analysis has a positive effect on students gaining national values.