Davranışsal finans perspektifinden sezonsallık etkisinin ölçümü
Measurement of seasonality from behavioral finance perspective
- Tez No: 512638
- Danışmanlar: DR. HAKAN BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
60'lı yıllarda ortaya konmuş olan Etkin Piyasalar Hipotezi (EPH) 30 yıldan fazla finans dünyasında hâkim model olmuştur. EPH'ye göre yatırımcılar kârlarını maksimize etmeye çalışan rasyonel insanlardır. Piyasa ile ilgili tüm bilgi herkes tarafından erişilebilir durumdadır ve herhangi bir kişinin aşırı kâr etmesi mümkün değildir. Ancak piyasalarda büyük krizler meydana gelmektedir. Bunun yanında dünya genelinde farklı piyasalarda çeşitli anomaliler tespit edilmiştir. Bu anomaliler piyasaların etkin olmadığını insanların her zaman rasyonel davranmadıklarını savunan Davranışsal Finans (DF) yaklaşımını son yıllarda güçlü hale getirmiştir. Dünya genelinde DF ile ilgili çalışmalar hızla artarken takvimsel anomaliler en dikkat çeken anomaliler olarak ortaya çıkmaktadır. Sezonsallık etkisi takvimsel anomalilerin sebebi olup bu çalışmada Ramazan ayı etkisi Borsa İstanbul endeksleri için test edilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
The Effective Market Hypothesis (EPH), which was introduced in the 60s, has become a dominant model in the financial world for more than 30 years. According to EPH, investors are rational people trying to maximize their profits. All information about the market is publicly accessible and it is not possible for any person to make excessive profits. However, major crises are happening in the markets. In addition, various anomalies have been identified in different markets around the world. These anomalies have made the Behavioral Finance (DF) approach strong in recent years, advocating that markets are ineffective and people are not always rational. While studies about DF are rapidly increasing worldwide, the calendar anomalies are the most noticeable anomalies. The effect of seasonality is the cause of the calendar anomalies and the effect of Ramadan in this study was tested for Borsa Istanbul indices and no statistically significant effect was found.