Atriyal fibrilasyon nedeni ile ablasyon yapılan hastaların toraks bilgisayarlı tomografisindeki sol atriyal apendiks çapının CHA2DS2-VASC skoru ile korelasyonu
Correlation between CHA2DS2-VASC score and thoracic computerized tomography of left atrial appendage diameter in patients undergoing ablation by reason of atrial fibrillation
  1. Tez No: 512655
  2. Yazar: AFAT GAFAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR CANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:Sol atriyal apendiks (LAA) çapı ile CHADS2 ve CHA2DS2-Vasc skorları arasındaki ilişkiye bakan çok az çalışma vardır. Biz, bu ilişkiyi atriyal fibrilasyonlu (AF) hastalarda incelemek istedik. Yöntem ve Bulgular: AF'li 112 hastanın bilgisayarlı tomografide LAA çapı incelendi, Cartomerge sistemi ile LAA çapıları ölçüldü.Çalışmaya alınan 112 hastanın 65'i (%58) kadın, 47'i (%42) erkek, yaş ortalaması 59'du. Hipertansiyon 56 (% 50) hastada mevcuttu. Diabetes mellitus 13 (% 11,6) hastada, KAH 24 (%21,4) hastada mevcut olup, çalışma grubumuzda kalp yetmezliği hastası ve SVO / TİA geçiren hastamız yoktu. Hastalarımızın 99'da (%88.4) PAF olup, ortalama CHADS2 skoru ve CHA2DS2-VASc skoru 1 idi. Ortalama LAA uzunluğu 45 mm ve çevresi 21 mm, LA'un ortalama çapı ise 41.50 mm ölçülmüştür. Sonuç olarak, Spearman korelasyon testi ile, çalışma grubumuzda LAA çevresi ile CHA2DS2-VASc skoru ve CHADS2 skoru arasında anlamlı korelasyon saptandı (p: 0.01). Sonuç: CHA2DS2-VASc skoru ile LAA çevresinin korelasyonu zamanı p:0.01 ve CHADS2 skoru ile LAA çevresinin korelasyonu zamanı p:0.03 olarak anlamlı bulundu. Ek olarak, CHA2DS2-VASc skoru LA çapı ile korelasyonuna bakılınca p:0.00 ve CHADS2 skoru LA çapı ile korelasyonuna bakılınca p:0.02 olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between left atrial appendage (LAA) diameter and length and CHADS2 and CHA2DS2-Vasc scores has not been established yet. We sought to examine this relationship in atrial fibrillation (AF) patients undergoing catheter ablation. Methods & Results: One hundred twelve patients who were to undergo catheter ablation for AF were examined with computerized tomography and their LAA diameter and lengths were measured via Cartomerge system.Of 112 patients, 65 (58%) of them were female, 47 (42%) of them were male and the mean age was 59 years. Hypertension was present in 50% (56) patients. Diabetes mellitus was present in 13 (11,6%) patient, CAD was present in 24 (21.4%) patient and there was no heart failure, CVE and TİA in any patient in our study group. 99 (88.4%) of our patıent had PAF and mean CHA2DS2-VASc score was 1. Mean LAA length and diameter was 45mm and 21mm respectively. Mean diameter of LA was 41.50 mm. As a result, by Spearman's correlation test, there was a significant correlation between LAA diameter and CHA2DS2-VASc score and CHADS2 score in our study group (p:0.01). Conclusion: Correlation time between CHA2DS2-VASc score and LAA perimetry (p:0.01), CHAD2 score and LAA perimetry (p:0.03) was significantly. Also CHA2DS2-VASc score and LAA diameter (p:0,00), CHAD2 score and LAA diameter (p:0.02) was significantly correlated.