Üretime dayalı büyümenin Türkiye ekonomisine etkileri
Effects of manufacturing based growth to Turkey's economy
  1. Tez No: 512660
  2. Yazar: YUNUS CAN ESMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. İSMET DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ülkelerin gücü ve dünya üzerinde söz sahibi olma düzeyleri sahip oldukları ekonomik büyüklükle ilişkilidir. Ülkelerin ekonomik büyümelerini etkileyen çeşitli faktörler ve bu faktörlere dayalı farklı büyüme modelleri bulunmaktadır. Ekonomik büyüme bir ülkede üretilen toplam mal ve hizmetlerin artışına bağlıdır. Bunu sağlayan en önemli faktörlerden bir tanesi sanayi üretimidir. Kendi tükettiği ürünleri, kendi sanayisi ile üreten devletlerin ekonomik bağımsızlığa ulaşmaları daha olasıdır. Bu nedenle sanayi üretimi, özellikle gelişmekte olan ülkeler için çok önemlidir. Tüketime ve harcamaya dayalı değil, sanayi üretimine bağlı büyüme, ülkenin büyümesinin sürdürülebilir olmasını sağlar. Bu çalışmada Türkiye'de 2000 - 2016 yılları arasında üretim ve sanayileşme durumu ile büyüme arasındaki ilişki incelenmiş ve gelişmiş ülkelerin üretim ve büyüme ilişkileriyle beraber değerlendirme yapılmıştır. Türkiye'nin sanayi üretiminden elde ettiği gayri safi yurtiçi hasılası ile toplam gayri safi yurtiçi hasılası arasındaki korelasyon analizi ile sanayi üretimi artışının Türkiye'nin büyümesi üzerinde güçlü bir etki yarattığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The power and the governance of the countries are determined by their economic power. Economic power is measured by considering many factors, one of which is economic growth. There are many factors affecting economic growth and based on the factors, there are different growth models. Economic growth is the total value of all goods and services produced. Production of goods mostly comes from industry and manufacturing. It's more probable for a country to become economically independent, If that country consumes what it produces. That is, it is important to produce not only the last product but also the inputs, otherwise, import dependency cannot be eliminated. Therefore, for developin countries it is vital to reinforce industry and increase investment for manufacturing. Economic growth, as a result of production not consumption, creates more sustainable economy. In this study, industrialization of Turkey from 2000-2016 and economic growth relationship was examined and compared with developed countries. The growth of industry GDP and total GDP analyzed by correlation technique and as a result strong relationship has been demonstrated.