Yeni tanı hipertansiyon hastalarında ve tip 2 diabetes mellituslu olup yeni gelişen hipertansiyon hastalarında cerebellin ve katekolamin (epinefrin ve norepinefrin) düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of serum cerebellin and catecholamine levels in patients with newly diagnosed hypertension and TYPE 2 diabetic whose had newly diagnosed hypertension
- Tez No: 512664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Hem hipertansiyon (HT) hem de diabetes mellitus (DM) gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunudur. DM ve HT birlikteliği mikro ve makrovasküler komplikasyonları hızlandırarak mortalite ve morbidite riskini arttırır. Hipertansiyon, diyabetli hastaların yarısında görülmektedir. Yeni tanı alan diyabetlilerin yaklaşık %40'ında HT mevcuttur. Normal sağlıklı popülasyonla karşılaştırıldığında hipertansif hastalarda DM sıklığı 2,5 kat artmıştır. Hipertansiyon ile DM' nin birlikteliği her iki hastalığın patogenezinde suçlanan ortak birkaç mekanizmaya bağlı ortaya çıkar. Katekolaminler ile HT ve HT+DM arasında ilişkiyi araştıran sınırlı sayıda çalışma mevcut olup katekolaminlerin sentezinde görev alan cerebellin adlı molekül henüz çalışılmamıştır. Bu yüzden bu çalışmada HT ile HT+DM tanısı alan hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası hem idrar hem de kanlarında katekolamin ile cerebellin düzeylerinin kaderinin ne olduğunu ortaya çıkarmayı amaçlandı. Bu çalışmaya yeni tanı almış 30 tane hipertansiyon hastası, daha önce diabetes mellitus tanısı olup yeni hipertansiyon gelişen 30 hasta ve bilinen bir hastalığı olmayan 30 tane sağlıklı gönüllü bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası eş zamanlı olarak 5 cc idrar ve kan alındı. Alınan biyolojik numunelerden cerebellin, adrenalin, noradrenalin, metanefrin ile normetanefrin düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı. Diğer biyokimyasal parametreler (AKŞ, HbA1c, LDL, TG) ise otoanalizörle çalışıldı. Ayrıca cinsiyet, yaş, kan basıncı ve VKİ kayıt edildi. Gruplar arası karşılaştırma yapıldı. Kontrol ve HT, HT+DM grupları arasında VKİ açısından anlamlı farklılık saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPARISON OF SERUM CEREBELLIN AND CATECHOLAMINE LEVELS IN PATİENTS WİTH NEWLY DİAGNOSED HYPERTENSION AND TYPE 2 DIABETIC WHOSE HAD NEWLY DIAGNOSED HYPERTENSION Both hypertension and diabetes mellitus are a major public health problem in developed countries. The combination of DM and HT accelerates vascular complications and increases the risk of mortality and morbidity. Hypertension is seen in half of diabetic patients. HT can be detected in approximately 40% of newly diagnosed diabetic patients. DM frequency increased 2.5 times in hypertensive patients. The association of HT and DM is due to the common mechanism responsible for the pathogenesis of both diseases. There is a limited number of studies investigating the association of HT and DM with catecholamines and the molecule called cerebellin, which is involved in the synthesis of catecholamines, has not yet been studied. Therefore, in this study, we aimed to determine how catecholamine and cerebelline levels were affected both before and after treatment in urine and blood of patients with HT and HT + DM. This study included 30 patients with newly diagnosed hypertension, 30 patients with previously diagnosed diabetes mellitus and new hypertension, and 30 healthy volunteer were included to the study. Both before and after treatment, urine and blood samples were taken. Cerebelline, adrenaline, noradrenalin, metanephrine and normetanephrine levels were measured by ELISA. Other biochemical parameters (FBG, HbA1c, LDL, TG) were measured by autoanalyzer. In addition, the clinical characteristics of the collected patients were also recorded including age, gender, blood pressure and BMI. The BMI profile was similar among control, HT and HT + DM groups (p> 0,05).