Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastaların erişkin bağışıklama bilgi düzeyinin ve davranışlarının değerlendirilmesi
Type 2 diabetes mellitus of patients diagnosed with adult immunization knowledge level andevaluation of behaviors
  1. Tez No: 601892
  2. Yazar: MUHAMMET ZAHİD ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Tip 2 Diyabetes Mellitus (Tip 2 DM) toplumda gün geçtikçe görülme sıklığı artan, yeni gelişen tedavi yöntemleri ile bazı komplikasyonları geciktirilebilen, birliktelik gösterdiği hastalıkların tedavisi de oldukça önemli olan bir hastalıktır. Gelişen laboratuvar imkanları ile çeşitli hastalıklarda aşı üretimi kolaylaşmış ve daha çok insanın ulaşabileceği hale getirilmiştir. Diyabet hastalarının immun sistemi ve yara iyileşme mekanizmaları olumsuz etkilenmekte, aşılama bu yüzden diyabet hastalarında ayrı bir önem arz etmektedir. Mevcut bağışıklama programlarına ulaşmak için hastaların aşılama konusunda bilinçli ve istekli olması gerekmektedir. Ayrıca tedavi maliyetlerini de aşılama ile azaltmak mümkündür. Çalışmamızda diyabet hastalarında hepatit-B, influenza, tetanoz, zona ve pnömokok bağışıklaması farkındalığının saptanması, mevcut aşı bilgilerinin kaynağının öğrenilmesi ve bu doğrultuda ilgili çıkarımların oluşturulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı ve analitik nitelikte olan araştırmanın evrenini 01.04.2019-01.07.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi(SBÜ) Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Diyabet Polikliniğine başvuran Tip 2 DM tanılı hastalar oluşturmuştur. Oluşturulan anket formu hastalara yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğü 2019 yılı nisan, mayıs, haziran aylarında SBÜ Bağcılar SUAM Diyabet Polikliniğine başvuran hastalar üzerinden 'basit rastgele örnekleme' yöntemiyle hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 439 hastanın istatistiksel analizleri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a disease that is becoming more frequently in the community, and some complications can be delayed with new treatment methods, and the treatment of associated diseases is very important. With the developing laboratory facilities, vaccine production in various diseases has been facilitated and made accessible to more people. The immune system and wound healing mechanisms of diabetic patients are adversely affected, therefore vaccination is one of particular importance in diabetic patients. Patients need to be conscious and willing about vaccination in order to reach the current immunization programs. It is also possible to reduce treatment costs with vaccination. The aim of this study is to determine the awareness of hepatitis-B, influenza, tetanus, shingles and pneumococcal immunization in diabetic patients, to learn the source of available vaccine information and to create relevant conclusions. Materials and Methods: The study was planned as a single-center prospective study. The population of this cross-sectional, descriptive and analytical study consisted of patients with Type 2 diabetes mellitus (DM) admitted to the Diabetes Policlinic of Bagcilar Training and Research Hospital between 01.04.2019-01.07.2019. The questionnaire form was applied with face to face interview technique. The sample size was calculated by using the 'simple random sampling' method in April, May and June 2019 patients who applied to Diabetes Polyclinic. Statistical analysis of 439 patients who met the inclusion criteria was performed by NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA). Independent t test was used for comparison of binary groups and chi-square test was used for comparison of qualitative data.