2011-2016 yılları arasında istanbul Eğitim ve Araştırma hastanesine başvuran zehirlenme vakalarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of the intoxication cases admitted to İstanbul educational and research Hospital between 2011 and 2016
- Tez No: 512677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Forensic Medicine, Public Health, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zehirlenme önemli bir halk sağlığı sorunudur. Zehirlenen kişilerin ilk başvurdukları birim hastanelerin acil servisleridir. Bu çalışmada 2011-2016 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran zehirlenme vakaları hastane HBYS veri sisteminden geriye dönük araştırılarak, sorunlar ve alınması gereken önlemleri belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla 198'i (% 50,13) erkek, 197'si (% 49,87) kadın olmak üzere toplam 395 zehirlenme vakasında cinsiyet, yaş grubu ile maruz kalınan etken maddeler, en sık zehirlenme görülen aylar ve zehirlenme orijini (intihar/kaza) değerlendirilmiştir. Zehirlenmelerin en sık 26-50 yaş grubu (% 44,30) arasında olduğu tespit edilmiştir. 28 vaka (%7,09) farmakolojik ajanlar, 367 vaka (%92,91) ise farmakolojik olmayan ajanlar nedeniyle gerçekleşmiştir. Zehirlenme vakalarının en fazla 2011 yılında en az ise 2014 yılında olduğu belirlenmiştir. Mevsimlere göre incelendiğinde zehirlenme vakalarının 146'sının kış, 110'unun ilkbahar 91'inin sonbahar, 48'inin yaz, mevsiminde meydana geldiği belirlenmiştir. Kış aylarında görülen yüksek sayıdaki karbonmonoksit gazına bağlı zehirlenmelerin önüne geçebilmek için doğalgaz sobalarının düzenli kontrollerinin yapılması, kömür sobalarında kullanılan kömür kalitesinin standardizasyonunun sağlanması, hava koşulları hakkında uyarılar verilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi düşünülebilir. 14 vakanın (%3,54) intihar girişimi sonucunda, 324 vakanın ise (%82,03) kaza sonucu zehirlenmiş olduğu tespit edilmiştir. 57 vakanın (%14,43) orijinine kayıtlarda rastlanamamıştır. Kayıtların düzenli, usulüne uygun ve eksiksiz tutulmasına yönelik kontrol mekanizmasının yönetim tarafından sağlanması oldukça önemli olacaktır. Çalışmada incelenen 395 vakanın sadece 7'si için adli rapor tutulduğu belirtilmiştir. Oysa etiyolojileri ne olursa olsun hastaneye başvuran tüm zehirlenmeler adli vaka olarak değerlendirilmelidir. Anamnezlerin ve adli raporların eksiksiz ve doğru şekilde düzenlenmesi sağlık çalışanının yasal sorumluluğudur.
Özet (Çeviri)
Intoxication is a serious health problem. Emergency Departments are the first units intoxicated patients are admitted. This study aims to retrospectively evaluate the intoxication cases admitted to Health Sciences University, İstanbul Educational and Research Hospital between 2011 and 2016 from the HBYS database and to determine the related problems and the necessary precautions. For this, a total of 395 intoxication cases of which 198 (50.13%) were male and 197 (49.87) were female were analysed according to gender and age group as well as the toxins they were exposed to, the months intoxications were most frequent and the etiology of the intoxication (suicide/accident). Intoxications were determined to happen mostly in the 26-50 age group (44.30%). In 28 cases (7.09%), the intoxication was due to paharmacological agents and in 367 cases (92.91%) the etiology was nonpharmacological. Intoxications were most frequent in 2014. In regard to the seasonal distribution, 146 cases occured in winter, 110 cases in spring, 91 cases in fall and 48 cases in summer. To avoid the highly frequent carbonmonoxide poisoning cases occuring in winter, the natural gas heaters should regularly be checked, coal used in coal stoves should be standardized in quality, prior warnings about weather conditions should be considered and public education measures should be undertaken. In 14 cases (3.54%) intoxication was due to suicide attempt, 324 cases (82.03%) were accidental. The exact etiology of 57 cases (14.43%) could not be found in the database. Hospital managements should provide the control mechanisms to ensure systematic, appropriate and accurate documentation. Of the 395 cases evaluated, only 7 had judicial reports. However, all intoxication cases should be considered judicial whatever their etiology are. It is a legal obligation of the healthcare personnel to provide appropriate anamneses and judicial reports.