Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati ve karpal tünel sendromu olgularında median sinir distal motor yanıtının süre ve alan ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of duration and area measurements of median nerve distal motor responses in patients with chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy and carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 452349
  2. Yazar: ZEHRA AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÖZKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati (KİDP) ve karpal tünel sendromu (KTS), etyolojileri farklı olan edinsel demiyelinizan nöropatilerdir. Elektrofizyolojik incelemede distal uyarı ile elde edilen yanıtın dispersiyonu, demiyelinizasyonu göstermede faydalı bir bulgudur. Bu çalışmada distal uyarı ile elde edilen median sinir birleşik kas aksiyon potansiyelinin (BKAP) süre ve alan ölçümlerinin KİDP ve KTS olgularında karşılaştırması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Elektrofizyoloji laboratuarına 2011-2016 yılları arasında başvuran, KİDP tanılı 30 hasta, KTS tanılı 32 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubundan oluşan toplam 92 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların distal BKAP süresi ve alanı ölçülerek, gruplar arasında karşılaştırıldı. Distal BKAP süresi, ilk negatif fazın başlangıcından son negatif defleksiyonun sonuna kadar olan süre olarak belirlenip ölçüldü. BKAP alanı için EMG cihazı tarafından otomatik olarak verilen ölçümler alındı. BULGULAR: Yaş ortalamaları ve cinsiyet dağılımı açısından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmadı (KİDP: yaş ortalaması 52,73 ± 12,34, 18 (%40) kadın, 12 (%60) erkek; KTS: yaş ortalaması 52,38 ± 11,83, 25 (%78,1) kadın, 7 (%21,9) erkek; kontrol: yaş ortalaması 48,5 ± 14,41, 22 (%73,3) kadın, 8 (%26,7) erkek). KİDP olgularının distal BKAP süresi ortalamaları, KTS (p:0.003) ve kontrol (p:0.001) gruplarının ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek bulunurken (p0.05). KİDP olgularının BKAP alanı ortalamaları, KTS (p:0.003) ve kontrol (p:0.001) gruplarının ortalamalarından anlamlı düzeyde düşük bulunurken (p0.05). SONUÇ: Bu çalışmada elde edilen veriler, distal BKAP süresi ve alanının, KİDP ve KTS olgularının ayırıcı tanısında yararlı elektrofizyolojik parametreler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy (CIDP) and carpal tunnel syndrome (CTS) are both acquired demyelinating neuropathies which have different etiologies. In electrophysiologic studies, dispersion of distal compound muscle action potential (CMAP) is a useful finding for showing demyelination. In this study, we aimed to compare the duration and area of CMAP of median nerve between cases with CDIP and CTS. MATERIAL AND METHODS: Ninety-two participants (thirty patients with CDIP, 32 patients with CTS and 30 participants of normal control group) who were evaluated at Electrophysiology Laboratory of Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital between 2011 and 2016 were included in this study. The duration and area of distal CMAP were compared between the groups. The CMAP duration was measured from the onset of the initial negative potential to the terminal negative deflection back to baseline. The CMAP area calculation was performed by computerized EMG machine. RESULTS: A significant difference was not found between groups as for mean age of the groups, and distribution of genders (CIDP: 52,73 ± 12,34 years, 18 (%40) women, 12 (%60) men; CTS: 52,38 ± 11,83 years, 25 (%78,1) women, 7 (%21,9) men; control: 48,5 ± 14,41 years, 22 (%79,3) women, and 8 (%26,7) men). The mean CMAP duration of patients with CIDP was significantly higher than patients with CTS (p:0.003) and control group (p:0.001), however there was not any significant difference between the patients with CTS and control group (p>0.05). The mean CMAP area of patients with CTS was significantly lower than patients with CTS (p:0.003) and control group (p:0.001), however there was not any significant difference between the patients with CTS and control group (p>0.05). CONCLUSION: These findings suggest that the duration and area of distal CMAP is a useful parameter for the differentiation of patients with CIDP and CTS.