Collybıa türlerinin genetik karakterizasyonu
Genetical characterization of Collybia species
  1. Tez No: 512715
  2. Yazar: EBRU ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. PERİHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Kırıkkale ve ilçelerinde doğal olarak yetişen Collybia türlerinde moleküler çalışmalar yapılarak genetik yapıları belirlenmiştir. Türlerin kültür çalışmaları patates dekstroz agarda sürdürülmüş, mantarlardan alınan doku parçaları katı besiyerinde geliştirilmiş ve miseller elde edilmiştir. Çalışmada Collybia'ya ait örneklerin genetik farklılıklarını değerlendirmek için RAPD markörleri kullanılmıştır. RAPD analizi on adet primerle gerçekleştirilmiştir. RADP analizi ile toplam 170 adet tekrarlanabilir fragment elde edilmiş ve tüm fragmentler polimorfik çıkmıştır. Fragmentlerin büyüklükleri 100 2500 bç arasında değişmiştir. Her bir primer ile elde edilen bant sayısı 12 ile 22 arasında olmuştur. Popülasyonlar arasındaki genetik ilişkileri belirlemek için benzerlik indeksleri hesaplanmış ve dendogram elde edilmiştir. Dendrogram 4 ana gruba ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; genetic structures were determined by conducting molecular studies in Collybia species naturally grown in Kirikkale and its structures. The culture studies of the species were carried out on potato dextrose agar, the tissues obtained from the fungi were cultivated in agar medium and mycelium were obtained. In this study, RAPD markers were availed of in order to evaluate the genetic differences of Collybia samples. RAPD analysis was conducted with ten primers. In consequence of the RAPD analysis, 170 repeatable fragments were obtained and all fragments were found out to be polyphormic. The magnitude of the fragments varied between 100 and 2500 bp. The number of stripes obtained from each primer was between 12 and 22. Similarity indexes were also calculated to define the genetic relations between populations and dendrogram were acquired. The dendrogram is divided into 4 main groups.