Farklı toparlanma türlerinin kas hasarı ve sitokin salınımı üzerine etkisi
The effect of different recovery types on the muscle injury and cytokin release
  1. Tez No: 512761
  2. Yazar: FATMA BEYZA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ŞAHİN KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine kuvvet antrenmanı sonrası uygulanan toparlanma türlerinin kas hasarı ve sitokin salınımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Bu araştırmanın örneklemini İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (İÜSBF) lisans eğitimi gören yaşları 21.10±1.28 yıl, boyları 176.4±4.52 cm, vücut ağırlıkları 69.34±8.07 kg, beden kütle indeksi (BKI) 22.36±3.10 kg/m2 ve vücut yağ oranları (vyo) 9.53±4.24 yüzde (%) olan toplam 10 erkek gönüllü oluşturdu. Çalışmanın ilk haftası gönüllülere biyometrik ölçümler yapıldı. 48 saat sonra alışma fazına geçildi ve 48 saat aralıklarla kuvvet antrenmanlarına alışmaları için 3 alıştırma fazı uygulandı. 4 protokol halinde yapılan çalışmada her protokol arası 15 gün dinlenme aralığı verildi. Her protokolde 2 farklı kuvvet egzersizi squat ve deadleaft uygulandı. Her kuvvet egzersizinden sonra gönüllülere BORG testi uygulandı. Egzersizden sonraki 3., 30., 60. dakikalarda laktat konsantrasyonuna bakılmıştır. Egzersiz öncesi (istirahat seviyesi), egzersizin hemen sonrası (egzersizin akut etkisi), egzersiz bitiminin 24., 48. ve 72. saatleri olmak üzere 5 defa kan örnekleri alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gönüllülerin toparlanma uygulanmayan evrede CK ön test, son test, 24, 48 ve 72 saat sonrası değerlerinde, tüm toparlanma protokolleri laktat değerleri arasında, basınçlı kıyafet evresi LDH ön test, son test, 24,48 ve 72 saat sonrası değerlerinde, aktif toparlanma evresi CK-TNF ön test, son test, 24, 48 ve 72 saat sonrası değerlerinde, aktif toparlanma basınçlı kıyafet evresi CK ön test, son test, 24, 48 ve 72 saat sonrası değerlerinde, Ön-son test CK değerleri farkı ile Ön test–24 saat IL-6 değerleri farkı, toparlanma yapılmayan protokol, basınçlı kıyafet giyilen toparlanma yapılmayan protokol, aktif toparlanma uygulanan protokol, basınçlı kıyafet ile uygulanan aktif toparlanma protokolü arasındaki değerlerde, CK ön-son test farkının protokol 1-2, 2-3ve 2-4 arasında, IL-6 Ön-24 saat test farkının protokol 1-2 ve 2-3 arasında, farklı protokoller açısından değerleri farkı; toparlanma yapılmayan protokol için ön-3-30-60 dk test farklarında, basınçlı kıyafet giyilen toparlanma yapılmayan protokol için ön-3-30-60 dk test farklarında, aktif toparlanma uygulanan protokol için ön-3-30-60 dk test farklarında ve basınçlı kıyafet ile uygulanan aktif toparlanma protokolü için ön-3-30-60 dk test farklarında, laktat Ön-3 dk test farkının protokol 1-2, 1-3 ve 1-4 arasında, Laktat Ön-30 dk test farkının protokol 1-2, 1-3, 1-4, 2-3 ve 2-4 arasında, Laktat Ön-60 dk test farkının protokol 1-2, 1-3, 2-3 ve 2-4 arasında istatistiksel olarak p=.005 değerinde anlamlı çıkmıştır. Sonuç: Sonuç olarak; squat ve deadlift gibi 2 farklı kuvvet egzersizi sonrasında uygulanan toparlanma türlerinin kas hasarı ve sitokin salınımı üzerine etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is; to examine the effects of muscle injury and cytokine release after the strength training for the students of Faculty of Sports Sciences at Inonu University. Material and Method: This research consists of 10 male volunteers from undergraduate program of Inonu University Sports Sciences Faculty. The features of those volunteers are; the age of 21.1±1.28 year, the length of 176.4±4.52 cm, the body weight of 69.34±8.07 kg, the body mass index (BMI) of 22.36±3.10 kg/m2 and the body fat ratios of 9.53±4.24 per cent (%). The first week of the study, biometric measurements were performed on volunteers. The adaptation phase took place after 48 hours, three training phases were applied to the strength training sessions at 48-hour intervals. In the study conducted in 4 protocols, between each protocol 15 day rest interval was given. Two different force exercises were performed with squat and deadleft in each protocol. The volunteers underwent a borg test after each force exercise. The lactate concentration was checked at the 3rd, 30th and 60th minutes after the exercise. Blood samples were taken 5 times, before exercise (resting level), immediately after exercise (acute effect of exercise), 24th, 48th and 72nd hours of exercise. Results: The volunteers participating in the study had CK pre-test, post-test, 24, 48 and 72 h post-test, in all recovery protocols lactate values, compress stage LDH, in the value of first test, last test, 24 hours, 48 hours and after 72 hours, active recovery stage CK-TNF, in the value of first test, last test, 24 hours, 48 hours and after 72 hours, active recovery compress stage , in the value of first test, last test, 24 hours, 48 hours and after 72 hours, the difference between the CK value of first and last test and the difference between the CK value of first-24 hour and Il-6 hour, in the values between the non recovered protocol, the non-recovered protocol with compress , the protocol with active recovery, the active recovery protocol with pressure garment, the difference between CK value of first and last test in the protocol 1-2, 2-3, 3-4, the difference between IL-6 value of first and 24 hour test in the protocol 1-2, 2-3, differences in terms of different protocols, for untreated protocol, at pre-3-30-60 min test differences, in the pre-3-30-60 min test difference for unopened protocol wearing compress, active recovery for the protocol applied pre-3-30-60 min test difference, in the pre-3-30-60 min test difference for active recovery protocol applied with pressure garment, in lactate Pre-3 min test difference between protocols 1-2, 1-3 and 1-4, Lactate Pre-30 min test difference in between protocols 1-2, 1-3, 1-4, 2-3and 2-4, Lactate Pre-60 min test difference between protocols 1-2, 1-3, 2-3 and 2-4was statistically significant at p = .005. Conclusion: To conculude; squat and deadlift have been found to have an effect on muscle damage and cytokine release.