Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda visseral adipozite indeksi, vücut yağ indeksi ve diğer yağ oranları
Visceral adiposity index, body fat index and other fat ratio in patients with chronic renal failure
  1. Tez No: 512762
  2. Yazar: SEMA KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ÖZGÜR KEŞKEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıklar (İmmünoloji) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda visseral adipozite indeksi, vücut yağ indeksi ve diğer yağ oranları Amaç: Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda visseral adipozite indeksi, vücut yağ indeksi ve diğer yağ oranlarının araştırılması amaçlandı. Materyal ve metod: Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya; 83 HD, 64 PD hastası ve 84 sağlıklı birey olmak üzere toplam 231 birey alındı. Tüm hastaların visseral adipozite indeksi, vücut yağ indeksi ve diğer yağ oranları hesaplandı. Sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Verilerin analizinde MedCalc 18.2.1 istatistik programı kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada vücut yağ indeksi ve vücut yağ kitlesi sağlıklı bireylerde yüksek bulundu (sırasıyla p=0.016, p=0.03).
Özet (Çeviri)
Visceral adiposity index, body fat index and other fat ratio in patients with chronic renal failure Aim: The aim of this study was to investigate the level of visceral adiposity index, body fat index and other fat ratio in patients with chronic renal failure. Materials and methods: A total of 231 subjects were enrolled, of which 83, 64 and 84 subjects were hemodialysis patient, peritoneal dialysis patient and healthy, respectively. Visceral adiposity index, body fat index and other fat ratio were calculated. The results were compared between the groups. MedCalc 18.2.1 software program was used for statistical analysis. Results: In this study, we have found higher levels of body fat index and body fat mass in healthy subjects (p=0.016, p=0.03, respectively).