Automation of end-of-line systems using collaborative robots
İşbirlikçi robotlar kullanarak hat sonu sistemlerinin otomasyonu
- Tez No: 512770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF NACİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İşbirlikçi robotlar, üretim hatlarının otomatikleştirildiği fabrikalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle Endüstri 4.0 olarak anılan yeni sanayi devrimi, otomatik sistemler aracılığıyla uygulanabilen akıllı üretime dayanmaktadır. Son zamanlarda, otomatik robotik sistemler, üretim hatlarında daha yüksek güvenilirlik ve doğruluk sağladıkları için gıda ve içecek fabrikalarında büyük ilgi kazanmışlardır. Ayrıca, işbirlikçi robotlar insan emeğini azaltır ve hattın verimliliğini arttırır. Bu tez, otomatik robotik sisteminin etkinliğini Hat-Sonu uygulamasında inceler ve 3D dünyasında görselleştirmeyi kullanarak işbirliği yapan robotlar tarafından paketleme ve paletleme sürecini sunar. Aynı zamanda Denavit-Hartenberg yöntemini kullanarak 6 serbestlik derecesi ile ortak robotun temsilini göstermektedir. Ayrıca, Görsel Bileşenler programı ve Robot Dizi Dilinin simülasyon aracı kullanılarak Hat Sonu'nun uygun düzenlenmesini sunar. Bu projede işbirlikçi robot Universal Robot 5 ana unsurdur. Bu nedenle amaç, ortak Robot Universal Robot 5'in tüm süreci başarmak için kullanılabileceği ve adapte edilebildiği Hat-Sonu sistemleri için otomasyon çözümünü simüle etmek, analiz etmek ve uygulamaktır. Bu araştırma, aynı zamanda Dünya Klasında Üretim perspektifinden, Hat-Sonu ve Dünya Standardında İmalat ilkelerinde uygulamalı otomasyon çözümünün maliyet etkinliğine de değinmektedir. Simülasyon aracı, bu çalışmanın önemli bir parçasıdır; bu araçla çevrim-dışı programlama ve“statistica”kullanılarak, Universal Robot 5'in eklem hareketlerinin analizlerinin yapılmasına izin veren, maksimum hızda emniyetle çalışan bir sistem tasarımı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Collaborative robots have been widely used in the factories where the production lines are automated. The new industrial revolution, usually referred to as Industry 4.0, is based on the smart manufacturing, which can be implemented by means of the automation systems. Recently, the automated robotic systems have found a great interest in the factories of food and beverages since they provide a high reliability and accuracy in production lines. Furthermore, collaborative robots reduce the human labor and increase the efficiency of the line. This thesis studies the effectiveness of implementation of an automated robotic system at the End-of-Line and, shows the process of packaging and palletizing by the collaborative robots using visualization in 3D world. It also shows the representation of the collaborative robot with 6 Degree-of-Freedom using Denavit-Hartenberg method. Furthermore, it presents the appropriate layout of End-of-Line using a simulation tool of the Visual Components program and Robot Sequence Language. The collaborative robot Uiversal Robot 5 is the main element in this project. Therefore, the purpose is to simulate, analyse and implement the automation solution for End-of-Line systems in which collaborative robot Universal Robot 5 can be utilized and adapted for accomplishing the entire process. This research discusses also on the cost effectiveness of implementing automation solution at the End-of-Line and the Workplace Organization principles from perspective of World Class Manufacturing. Simulation tool is the significant part of this study, using Off-Line Programming and statistics which allow to make analysis for the joints movements of Universal Robot 5 in order to make good and sufficient utilization with a safety design to operate with max speed.