Acil servise başvuran oruç tutan sağlıklı gönüllülerde 12 saat açlık sonrası internal juguler venin pasif bacak kaldırma ile çap ve distensibilite değişikliklerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 512785
  2. Yazar: AHMET AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ Hastaların volüm durumunun değerlendirilmesinde ultrason ile yapılan vena kava inferior çapı ölçümlerine alternatif olarak internal juguler ven (İJV) distensibilitesinin kullanılıp kullanılmayacağını, normal beslenme düzenindeki sağlıklı bireylerde ve 12 saatlik açlık durumu olan sağlıklı bireylerde incelemeyi hedefledik. İkincil olarak da bu kişilere uygulanacak pasif bacak kaldırma (PBK) yöntemi sonrasında artan kardiyak debiye karşı İJV'de nasıl bir değişim olacağı araştırılmıştır. Tüm ölçümlerde gözlenen değişimlerin standart ekokardiyografi ile ölçülen Kardiyak Output (KO) değerleri ile uyumluluğu incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız toplumsal tabanlı prospektif gözlemsel vaka kontrol çalışması olarak planlanmış olup sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılmıştır. Çalışmayı bir Acil Tıp asistanı yürütmüştür. Gönüllülerde KO, İJV çapı ve distensibilitesi ultrason ve ekokardiyografi yardımıyla ölçülmüştür. BULGULAR Çalışmaya toplam 90 gönüllü katılmıştır. Bu gönüllülerde pasif bacak kaldırma manevrası öncesi ve sonrası ölçülen İJV çap ve distensibilitesinin KO ile uyumluluğu incelenmiştir. Çalışmamızda dehidrate hasta grubunda PBK sonrası maksimum İJV antero-posteriyor çapında (Z=-4,54; p0,05). SONUÇ ΔİJV distensibilitesinin sıvı yanıtlılığını öngörmede anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM We aimed to investigate whether the internal jugular vein (IJV) distensibilty should be used as an alternative to vena cava inferior diameter measurements performed with ultrasonography in evaluating the volume status of patients, in healthy subjects with normal diet and in healthy subjects with a 12-hour fasting state. Secondly, it was researched how a change in IJV against increased cardiac output following passive leg raising (PLR) method applied to these persons. The changes observed in all measurements were compared with the Cardiac Output (CO) values measured by standard echocardiography. MATERIALS AND METHODS Our study was planned as a socially based prospective observational case control study and was conducted on healthy volunteers. An Emergency Medicine assistant has conducted the work. In volunteers CO, IJV diameter and distensibilty were measured by ultrasonography and echocardiography. RESULTS A total of 90 volunteers participated in the study. In these volunteers, the correspondence of IJV diameter and distensibility measured before and after passive leg lift maneuver to CO was investigated. In our study, we found a significant increase in maximum IJV anteroposterior diameter (Z=-4.54, p 0,05). CONCLUSION It has been concluded that ΔIJV distensibility does not make sense in predicting fluid response.