Baş dönmesi şikayeti ile acil servise başvuran hastaların epidemiyolojik özellikleri, klinik ve odyovestibüler test sonuçlarının değerlendirilmesi
Assessment of epidemiological characteristics, clinical and audiovestibular results of patients who applied to the emergency department with the complaint of dizziness
  1. Tez No: 768892
  2. Yazar: OYA AKPINAR ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE NUR USER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: İç kulak, santral ve periferik sinir sistemi, çevresel ve visseral yapılar, hatta psisik bozukluklarla ilgili olarak ortaya çıkabilen baş dönmesi; çevrenin dönmesi, dengesizlik, sersemlik hissi gibi dengenin kurulması, sürdürülmesi ve algılanmasına yönelik yakınmalarla giden bir kavram olarak bilinmektedir. Baş dönmesi acil servise en sık başvuru nedenlerinden birisidir. Acil serviste baş dönmesinin ayırıcı tanısında geniş bir tanı aralığı göz önünde bulundurmalıdır. Bu çalışmamızda baş dönmesi yakınması ile Acil Servise başvuran hastaların epidemiyolojik özelliklerinin saptanması ve ayırıcı tanılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Baş dönmesi yakınması ile acil servise başvuran hastalardan teste uyum sağlayabilecek olanlara ve oluşturulan kontrol grubuna MKE uygulanarak hastaların kişilikleri ile ilgili ipucu elde edilmeye çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine Kasım 2009 – Kasım 2010 tarihleri arasında, baş dönmesi yakınması ile başvuran hastalardan katılım için onam veren 116 hasta alındı. Hastaların ayrıntılı hikayesi alınarak, fizik muayeneleri ve tanısal testleri yapıldı. Hastalar santral ve periferik vestibüler, psikojenik ve baş dönmesine sebep olan diğer nedenler olarak 4 grupta sınıflandırıldı. Uyum sağlayabilenlere ve kontrol grubuna MKE uygulandı. Epidemiyolojik özellikler ve tanıları saptanan hasta grupları istatistiksel olarak birbirleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Acil servise başvuran hastaların % 3,4'ünü baş dönmesi yakınması olanlar oluşturmaktaydı. Çalışmamıza baş dönmesi ile başvuran hastaların % 21' ini aldık. Hastaların %57,8'i kadındı. Hastaların çoğunluğunu % 33,9 oranı ile 40 yaş altındakiler oluşturmaktaydı. Çalışmaya katılan hastaların çoğunluğu ilkokul mezunu ve eğitimsiz olanlardan oluşmaktadır. Hastaların baş dönmesi yakınmasına % 71,6 oranında pozisyonla değişme, % 67,2 oranında baş ağrısı ve % 64,7 gibi yüksek bir oranda bulantı ve kusma semptomları eşlik etmekteydi. Başvuran hastaların % 43,1'i periferik vestibüler vertigo, % 25,8'i santral vertigo, %19'u psikojenik vertigo ve % 12'si ise baş dönmesi yapan diğer nedenler grubuna dahil edildi. Periferik vestibüler vertigo içinde BPPV %25, Menier hastalığı % 11,2 ve vestibüler 88 nörit % 6,9 oranındayken, santral nedenlerden kitle, SVO % 11,2, VBY % 10,3 ve migrenöz vertigo % 4,3 oranında bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Vertigo which occurs related to disfunction of iner ear, central and peripheral neural system, peripheral and visseral structures or psychic disorders is a concept known processes with symptoms such as feeling turning of environment, lost of balance, and feelings such as dizziness. Vertigo is one of the most frequently observed attempt reason to emergency service. A wide diagnosis range must be considered to differential diagnosis dizziness at emergency services. In this study, it is aimed to determine epidemiological properties of patients attempt to Emergency Department due to dizziness, and to evaluate differential diagnosis processes. Patients intended to tests and control group having vertigo were subjected to TCI (Temperament and Character Inventory) in order to get information about personalities of the patients. Material and Method: 116 patients attempted to Afyon Kocatepe University Medicine Faculity Emergency Service between October-2009 and October-2010 due to vertigo and accepted to attended to research were subjected. After taking detailed histories of patients, their physical treatments and diagnosis tests were performed. Patients were classified into four groups as santral vestibular, pheripheral vestibular, psychogenic and other reasons caused to vertigo. Intendeds among patients and control groups subjected to TCI. Epidemiological properties and patient groups diagnosised were compared. Findings: 3.4% of patients attempt to Emergency Service were having dizziness. We took 21% of patients attempted for dizziness. 57.8% of patients were female. 33.9% of patients were at the age of under 40. Most of patients were uneducated or graduated from primary school. 71.6% of patients dizziness symptoms were changing with positional, 67.2% headache and a high level of them, 64.7% were having nausea and vomit symptoms. Attempted patients were classified as 43.1% pheripheral vertigo, 25.8% santral vertigo, 19% psychogenic vertigo and 12% other reasons caused to vertigo. While BPPV was 90 25%, Menier disease was 11.2% and vestibular norit was 6.9% in pheripheral vertigo; SVO was 11.2%, VBY was 10.3% and migrainous vertigo was 4.3% in santral group.