Yedikır baraj gölünde yaşayan tatlısu levreği (Perca fluviatilis L., 1758)'nin yaş tayini için kullanılan omur ve otolit yöntemlerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the methods used in vertebrae and otoliths for age determination perch (Perca fluviatilis L., 1758)
- Tez No: 512795
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması, Yedikır Baraj Gölü'nde yaşayan tatlısu levreği (Perca fluviatilis L., 1758)'nin yaş tayininde omur ve otolit yöntemlerinin karşılaştırmalı analizlerinin yapılarak, otolit morfometrik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Aralık 2015-Nisan 2017 tarihleri arasında Yedikır Baraj Gölü'nden elektroşok cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiş olan arazi çalışmalarında toplamda 236 birey yakalanmıştır. Yakalanan örneklerin 132'sini dişi, 104'ünü ise erkek bireyler oluşturmaktadır. Populasyon genelinde total boylar 4.576-24.0 cm, ağırlıklar 0.98- 210.22 g arasında dağılım göstermektedir. Populasyonun dişi:erkek oranı 1:0.79 olarak hesaplanmıştır. Cinsiyetler arasında boy ve ağırlık değerleri bakımından istatiksel olarak önemli derecede fark bulunmuştur (P˂0.05). Yaş tayini için 235 balıktan omur ve otolit alınmış, ayrıca seçilen 65 örneğe ait otolitler kesit alma tekniğine tabi tutulmuştur. Omur, bütün otolit ve kesit alınmış otolitte bir okuyucu tarafından 3 tekrarlı yaş okuması gerçekleştirilmiştir. Omur ve otolit yöntemleri karşılaştırıldığında en yüksek yüzde uyum (YU) %84.69 ile otolitte tespit edilmiştir. Populasyon genelinde yaş dağılımı 0-5 yaş olarak gözlenmiştir. Ayrıca otolit özelliklerinin belirlenmesi amacıyla tatlısu levreğinin sagittal otolitlerin otolit yüksekliği (OY), otolit boyu (OB) ve otolit ağırlığı (OA) parametreleri ölçülmüş, total boy ile olan ilişkileri de hesaplanmıştır. İncelenen örneklerin ortalama OY değerleri dişi, erkek ve tüm populasyon için sırasıyla (1.298), (1.564), (1.415); ortalama OB değerleri ise sırasıyla (2.416), (3.011), (2.679); ortalama OA değerleri (0.0039), (0.0064), (0.0048) olarak belirlenmiştir. Eşeyler arasında otolit ağırlığı, yüksekliği ve boyu bakımından istatistiksel olarak önemli derecede fark olduğu tespit edilmiştir (P˂0.05). Regresyon analizi sonuçlarına göre, otolit değişkenleri ile total boy arasındaki ilişkiler oldukça önemli çıkmıştır (P˂0.001). Dişi, erkek ve tüm bireylerde TB-OB arasındaki ilişkinin diğerlerinden daha kuvvetli belirlenmiştir. Bu çalışma Yedikır Baraj Gölü'nden örneklenmiş olan tatlısu levreğinin omur ve otolit yöntemlerinin karşılaştırmalı yaş tayininde kullanıldığı ilk çalışma olma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in order to determine the otolith morphometric properties by making comparative analyzes of vertebral and otolith methods in determining the age of perch (Perca fluviatilis L., 1758) living in Yedikır Dam Lake. A total of 236 individuals were caught in the field studies conducted between January 2015 and April 2017 using the electroshock device at Yedikir Dam Lake. From all the samples caught, 132 were females and 104 were male individuals. The total length of the population is 4.576-24.0 cm and the weights are between 0.98-210.22 g. The female to male ratio of the population was calculated as 1:0.79. There was a statistically significant difference in length and weight among the sexes (P˂0.05). Vertebrae and otoliths were taken from 235 fish for age determination, and otoliths from 65 selected samples were subjected to sectioning technique. A triplicate reading of the vertebra, whole otoliths, and cross-cut otoliths was performed by one reader. When the vertebral and otolith methods were compared, the highest percent agreement (PA) was determined for otolith with 84.69%. The age distribution of the population in general was 0-5 years. In addition, the otolith height (OH), otolith length (OL) and otolith weight (OW) parameters of the sagittal otoliths of the freshwater perch were measured to determine the otolith characteristics. The mean OB values of the examined samples were (1.298), (1.564), (1.415) ; mean OL values were (2.416), (3.011), (2.679); and the mean OW values were (0.0039), (0.0064), (0.0048) for female, male and total population, respectively. There was statistically significant difference between the sexes in terms of otolith weight, breadth and length (P˂0.05). According to the results of regression analysis, the relations between otolith variables and total length were very important (P˂0.001). The relationship between TL-OL in females, males and all individuals was stronger than the others. This study is the first study of the vertebrate and otolith methods used in the comparative age determination of the perch sampled from Yedikır Dam Lake.