Erkek beyaz Yeni Zelanda Tavşanında oral antidiyabetik ajanlar metformin, rosiglitazon ve repaglinid'in diyabetik anjiyopati üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 512796
  2. Yazar: MERVE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Genel Bilgi: Diyabetik anjiyopati diyabetes mellitusun vasküler komplikasyonlarından biridir. Diyabet tedavisinde çok fazla farklı tedavi seçeneği bulunduğundan bu ilaçlar arasında vasküler koruma açısından farklılıkları bulmak önemlidir. Amaç: Biz bu çalışmada alloksanla diyabet indüklenen tavşanlarda, sıklıkla kullanılan oral antidiyabetik ajanlar metformin,rosiglitazon ve repaglinidin diyabetik anjiyopati üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma Düzeni: Erkek Yeni Zelanda tavşanları her grupta 6 tavşan olmak üzere 5 gruba ayrıldı. İntravenöz alloksan enjeksiyonuyla diyabet indüklendi. Denekler 3 ay boyunca oral antidiyabetik ajanlar metformin,rosiglitazon ve repaglinidle tedavi edildi. Metod: Aort halkalarının kasılma yanıtları ve endotelial fonksiyonu organ banyosu kullanılarak değerlendirildi ve vasküler cGMP içeriği radyoimmunoessey yöntemle belirlendi. Sonuçlar:Çalışmanın sonucunda kullanılan oral antidiyabetik ajanlar metformin,rosiglitazon ve repaglinidin diyabetin neden olduğu gevşeme fonksiyon bozukluğunu tersine çevirdiği gözlendi. Bu ilaçlar arasında gevşeme fonksiyon bozukluğunu en iyi geri çevirenin metformin olduğu bulundu. Bu antidiyabetik ajanların aort halkalarının SNP gibi endotel-bağımsız ajanlar ve asetilkolin gibi endotel bağımlı ajanlara karşı gevşeme yanıtlarını da iyileştirdiğini gözlendi. Ayrıca, gevşeme yanıtlarının bu antidiyabetik ajanlarla iyileştirilmesinin cGMP yolağı aracılığıyla olduğu gözlendi. Tartışma: Bu çalışma endotelyal fonksiyon bozukluğunun önlenmesinde metforminin diğer antidiyabetik ajanlar rosiglitazon ve repaglinidle karşılaştırıldığında daha avantajlı olduğunu düşündürmektedir. Bununla beraber bu bulguların çok sayıda hastaya antidiyabetik ajanların uygulandığı klinik çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetic angiopathy is a vascular complication of diabetes mellitus. Since there are too many different therapeutic options in the treatment of diabetes mellitus, it is essential to find out differences in vasculoprotection between these drugs. Aim: we aimed to compare effects of three commonly used oral antidiabetics namely metformin, rosiglitazone, and repaglinide in diabetic angiopathy by using diabetic angiopathy model in alloxan-induced rabbits. Study Design: Male New Zealand rabbits were divided into four groups eight rabbits in each. Diabetes was induced by intravenous alloxan injection. Animals have treated either saline or antidiabetic agents including Metformin, rosiglitazone, and repaglinide for three months. Methods: Endothelial function and contractile responses of the aortic rings were evaluated by using organ bath and vascular cGMP content was assessed via radioimmunoassay method. Results: We found that both metformin, rosiglitazone, and repaglinide reversed the impairment of relaxation function caused by diabetes. Among these drugs, metformin was found to be the best in reversing the impairment of relaxation function. We demonstrated that these antidiabetic agents had increased relaxation responses of aortic rings to both endothelium-independent vasodilator agents, such as SNP, and endothelium-dependent vasodilator agent acetylcholine (Ach). Also, we managed to show these antidiabetic agents repair relaxation function via cGMP pathway. Conclusion: This study suggests that metformin might be more useful in preventing endothelial dysfunction associated complications compared to other oral antidiabetics such as rosiglitazone and repaglinide. However, the findings need to be confirmed by clinical studies that use these drugs in a significant number of patients.