İşletmelerde performans değerlendirme uygulamalarının ve çalışan memnuniyet algılarının demografik özellikler bağlamında incelenmesi
Investigation of performance evaluation practices and employees satisfaction in operations in the context of demographic properties
  1. Tez No: 512853
  2. Yazar: İLHAN KESİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde küreselleşmeyle aile işletmelerinin kurumsal olarak yönetimlerinin önemi hızla artmaktadır. Örgütlerin yönetiminin iyi yönetilmesi aile işletmelerine rekabet avantajı sağlamanın yanında performans oluşturulması gibi avantajlar da sağlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, işletmelerde performans yönetim sistemi uygulamalarıyla ilgili çalışanların algılarının memnuniyet üzerine etkilerinin ve bağlamdaki konunun demografik farklılıkların bu ilişkiyi nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Araştırma Bursa ilinde faaliyetlerine devam eden otomotiv sektörü firmalarının 100 beyaz yaka çalışanının İnsan Kaynakları Yönetiminde performans değerlendirme süreci hakkında görüşlerinin belirlenmesine yönelik yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. T-testi, Tek yönlü (One way) Anova testi ve pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak işletme çalışanlarının işletmelerinde uygulanan performans değerlendirme uygulamaları ile memnuniyetleri arasında ilişki olduğu ve çalışanların bu uygulamalardan memnun oldukları bulunmuştur. Bu çerçevede işletmelerde yapılacak insan kaynakları uygulamalarının çalışan memnuniyeti gözetilerek yapılması performansı artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of globalization and institutional governance of family businesses is rapidly increasing. Good governance of the organizations also provides advantages such as creating a performance advantage as well as providing competitive advantage to family businesses. The main objective of this research is to examine the effects of perceptions of employees' perceptions of performance management system implementations in the business and how the demographic differences in the context matter affect this relationship. The research was conducted in order to determine the opinions of the 100 white collar employees of the automotive sector companies in Bursa regarding the performance evaluation process in Human Resources Management. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 23.0 program. Number, percentage, mean, standard deviation were used as descriptive statistical methods in the evaluation of the data. T-test, One way ANOVA test and Pearson correlation analysis were applied. The findings were evaluated at the 95% confidence interval and at the 5% significance level. As a result, it has been found that there is a relationship between performance appraisal practices and satisfaction of the employees of the enterprise and that the employees are satisfied with these applications. The performance of human resources applications to be performed in this framework will be improved by considering employee satisfaction.