Taşeron ve kadrolu olarak çalışmanın motive edici faktörler, çalışan memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti ile arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on investigation of the relationship between working as permanent and subcontracted employee and motivating factors, employee satisfaction and intention to leave the job
- Tez No: 512854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, benzer işlerde çalışan beyaz yakalı kadrolu ve taşeron çalışanların motivasyonlarını etkileyen faktörler, memnuniyetleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerdeki farklılıkları tespit etmektir. Çalışmanın giriş bölümünden sonra, ikinci bölümünde çalışma ilişkileri ile ilgili kavramlar ve taşeronluk kavramı, kadrolu ve taşeron çalışanlar arasındaki farklılıklar ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde motivasyon kavramı, motivasyon teorileri, motivasyonu etkileyen faktörler, motivasyonun memnuniyet ve işten ayrılma niyeti ile olan ilişkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde tezin kapsamını desteklemeye yönelik anket uygulaması yapılmış ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Taşeron ve kadrolu çalışanların motivasyonlarını etkileyen faktörler arasında farklılıkların olduğu, taşeron çalışanların motivasyon ve memnuniyetlerinin kadrolu çalışanlara göre daha düşük olduğu ve taşeron çalışanların işten ayrılma niyetlerinin kadrolu çalışanlara göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the factors that affect the motivations of permanent and subcontracted white-collar employees working in similar jobs, the relationships between satisfaction and intentions to leave the job, and the differences in these relationships. After the introduction part of the study, in the second part, concepts related to working relationships and the concept of subcontracting, differences between permanent and subcontracted employees are discussed. In the third part of the study, the concept of motivation, theories of motivation, factors affecting motivation, relationship between motivation and satisfaction and intention to leave work are mentioned. In the fourth part of the study, a survey was conducted to support the scope of the thesis and the findings were interpreted. In the last part of the study, the conclusions and recommendations are given. It was found that there were differences between the factors affecting the motivation of subcontractors and permanent staff, that the motivation and satisfaction of the subcontractors were lower than that of the permanent staff, and that the intentions of the subcontractors' to leave the job were higher than those of the permanent staff.