Baba destek eğitim programının aile işlevleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of father support education programme on the family functions
- Tez No: 512864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV GİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Baba Destek Eğitim Programı'nın aile işlevleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma deney ve kontrol gruplu ön test son test uygulanmasına dayanan yarı deneysel desende düzenlenmiştir. Araştırmada, gönüllü babaların katılımı ile oluşturulan 14 kişilik deney grubu ile deney grubu ile benzer sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeye sahip 14 kişilik kontrol grubu yer almıştır. Eğitimden önce her iki gruba da ön test uygulanmıştır. Ön-testin ardından deney grubuna 13 haftalık“Baba Destek Eğitim Programı”uygulanmıştır. Eğitimin ardından her iki gruba da son-test uygulanmıştır. Araştırmada, Bulut (1990) tarafından Türkçeye uyarlanan, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Aile Değerlendirme Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan, Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine ilişkin Shapiro Wilk Testi, Eşleştirilmiş Gruplar İçin t Testi, Bağımsız Gruplar İçin t Testi, grupların demografik bilgiler açısından benzer olduklarını göstermek için Çapraz Karşılaştırma Testi ve Wilcoxon İşaret Sıralamaları Testi kullanılmıştır Verilerin analizi sonucunda deney grubu ile kontrol grubu arasında ön test puanları açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. 13 haftalık Baba Destek Eğitim Programı'nın ardından uygulanan son test puanlarına bakıldığında deney grubunun kontrol grubundan olumlu olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Bu farklılık problem çözme, iletişim, roller, duygusal tepki verebilme, gereken ilgiyi gösterme, davranış kontrolü, genel işlevler ve testin genel puanı açısından geçerlidir. Ayrıca eğitim durumu açısından deney grubunda yer alan ilkokul ve lise mezunu katılımcıların hem ön test hem de son test puanları açısından düzeyde farklılaştıkları görülmüştür. Lise mezunu katılımcıların eğitim öncesi ve sonrasında aile işlevlerinin daha sağlıklı olduğu bulunmuştur. Ancak roller, davranış kontrolü, genel işlevler ve testin genel puanı açısından deney grubunda yer alan ilkokul mezunu bireylerin eğitimden anlamlı düzeyde daha fazla yararlandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is the effect of Father Support Programme on family functioning. Pretest and final test control groupwith half experimental pattern has been used in this research. Experimental group was occured 14 volunteer fathers, and control group was occured 14 fathers, same sociocultural and socioeconomic with experimental group. From beginning the Father Support Programme, prestest was implemented experimantal and control groups. After pretest, 13 weeks Father Support Programme was trained to experimental group. After the programme, final test was implemented both experimental and control group. In the study, the Family Assessment Questionnaire, which was adapted to Turkish, validity and reliability studies by Bulut (1990), and the Personal Information Form prepared by the researcher were used. For assessment of data Shapiro Wilk Test, Independent Samples t Test, Paired Samples t Test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Crosstabs were used. As a result of the analysis of the data, it was seen that there was no significant difference in the pre-test scores between the experimental group and the control group. When the post-test scores applied after the 13-week Father Support Training Program were examined, it was found that the experimental group differed significantly from the control group at a significantly higher level. This difference applies in terms of problem solving, communication, role, emotional response, required attention, behavior control, general functions, and overall score of the test. In addition, in terms of educational status, participants in primary and high school graduates in the experimental group differed in terms of both pre-test and post-test scores. Participants of high school graduates found that their family functions were healthier before and after the training. However, in terms of roles, behavior control, general functions, and overall score of the test, primary school graduates in the experimental group were significantly more likely to benefit from education.