Akdağmadeni ve çevresi halk kültürü
The popular culture of Akdağmadeni and its neighbourhood
- Tez No: 512892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH HALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, Akdağmadeni ilçesinin köylerinde yaşatılan folklor unsurlarının araştırılması, günümüzle eski arasındaki farklılıkları belirlenmesi ve değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Bu tez, giriş kısmıyla birlikte altı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında ilçeyle ilgili genel bilgiler ve köylerin listesi verilmiştir. Birinci bölümde geçiş dönemi inançları verilmiştir. İkinci bölümde bayram, tören ve kutlamaları, üçüncü bölümde halk mutfağı, dördüncü bölümde oyun ve eğlence, beşinci bölümde anonim halk edebiyatı ürünleri, altıncı bölümde de bölgedeki lakaplar ele alınmıştır. Bu çalışmadaki amaç, Akdağmadeni köylerinde kaybolan halk kültürünü, inanışlarını, kayıt altında tutmak ve bu vesileyle gelecek kuşaklara elde edilen verileri aktarmaktır. Altı bölümlük bu çalışma yapılırken her bölümde, sözlü ve yazılı kaynaklardan edinilen teknik bilgilere uyularak kaynaklar verilmiştir. Daha sonra belli bir düzen içerisinde ana ve alt başlıklar haline getirilen konulara, derlenen bilgiler eklenmiştir. Son değişimler ve değerlendirmeler yapılıp bir disiplin haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, to investigate the elements of folklore alive in the villages of the district Akdağmadeni, the differences between our old day focused on identifying and evaluating. Our study consists of six chapters with the introduction. General information about our district in the preamble and is given a list of villages. In the first part of the transition period is given beliefs. In the second chapter festivals, ceremonies and celebrations, community kitchen on the third part, the fourth part of the fun and games, the fifth chapter of anonymous folk literature is discussed in the sixth chapter in the region's moniker. Have begun to disappear in our village, our goal here is our culture, our beliefs, and keep records and to transfer the data we have obtained our future generations on this occasion. Our six-part work done in each section, oral and written sources of technical information acquired in compliance resources are given. Then the topic turned into the main and sub-headings in a particular order, the information is culled added. And assessments made last change was made into a discipline.