Mehmet Fuat Köprülü'nün Demokrat Parti'den kopuşu ve sonraki siyasi hayatı
Mehmet Fuat Köprülü's departure from the Democratic Party and his subsequent political life
  1. Tez No: 512907
  2. Yazar: FURKAN KÜÇÜKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİP SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Mehmet Fuat Köprülü'nün Demokrat Parti(DP)'den kopuş süreci, maddi ve manevi unsurlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Köprülü'nün görevinden ve partisinden ayrılması ile ilgili tüm çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Öncelikle Fuat Köprülü'nün biyografisi hakkında bilgiler sunulmuştur. Yaptığı ilmi çalışmalara değinilirken, kendisi hakkında olumlu yada olumsuz anlatılara da yer verilmiştir. Siyasi hayatı ile ilgili olarak dört arkadaşıyla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi'nden ihraç edilmeleri ile başlayan Demokrat Parti dönemi de Köprülü özelinde anlatılmıştır. Partideki görevleri ve izlediği politikalar üzerine de bilgiler verilmiştir. Diğer yandan partiden kopuşuna giden süreçte Adnan Menderes ekseninde 1950 – 1957 dönemi Türkiye'nin sosyal ve ekonomik hayatı anlatılarak dönem hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda ise Fuat Köprülü'nün partiden kopuşuna neden olan etkenler üzerinde detaylıca durulmuştur. Gerek parti içi meseleler gerekse şahsi problemler açıklanarak kopuş süreci anlatılmaya çalışılmıştır. Sonrasında Köprülü tarafından DP ideallerine benzer ilkelerle kurulan Yeni Demokrat Parti hakkında da bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Fuat Köprülü's separation process from Democrat Party is evaluated in view of the factors material and nonmaterial in this study. Primarily, the information about Fuat Köprülü's biography is presented. While mentioned scientific researches, included both positive and negative quotes about him. About his political life, Democrat Party Period, by began after exported with his four friends from RPP, is explicated specific to Köprülü. Information is given on duties in party and followed policies. On the other hand, the information is given about separation period from party by describing Turkey's social and economic life between 1950 – 1957, Adnan Menderes' pivotal. In the end of the study, discoursed on the factors that caused the separation from party. Separation process is tried to be express by explaining both intra- party problems and personal problems. At last, ıt is given information about The New Democratic Party, founded by Köprülü with similar principles to DP's ideals.