Her Story: The Use of film language in full motion video games
Her Story: Bilgisayar oyunlarında film dili kullanımı
- Tez No: 512908
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Full motion video (FMV) bilgisayar oyunlarında kullanılan bir uygulamadır. Oyuncular tasarımcı tarafından modellenmiş görseller yerine, oyun dünyası ile gerçek oyuncularla çekilmiş yani canlı çekim üzerinden etkileşime geçer. Teknik ilk önce 1990'larda kullanılmaya başlasa da, düşük kaliteli videolar, kısıtlı oyunculuk ve bu iki teknolojiyi birleştirememek sonucunda tekniğin kullanılmamasına sebep oldu. Ancak bu sıralar oyun tasarımcıları uygulama ile tekrar deneysel işler yapmaya başladı ve bu durum sinema ve bilgisayar oyunları arasında hibrid bir prodüksiyon oluşturmaya başladı. Mesela Her Story (2015) bu türü uygulayarak oyuncular arasında kült konumuna geçti. Her Story (2015) bir FMV etkileşimli kurgu oyunu, Viva Seifert tarafından canlandırılan bir kadın karakter, kocasının kaybolması üzerine polis merkezinde sorguya çekiliyor. Oyuncular bir veritabanı üzerinden karakterin verdiği bilgiler doğrultusunda, anahtar kelimeler yazarak gizemi çözmeyi çalışır. İfadesi alınan karakterin bütün görüntüleri veritabanın da mevcut ve düzenden uzak, oyundaki anlatı biçimi sıralı olmadığından her oyuncunun tecrübesi farklı. Bu tez de yapılan araştırma Her Story (2015) oyunun film teorisi üzerinden incelemesidir aynı zamanda anlatı biçimi farklı medyalar ile karşılaştırılmıştır. Bu tez oyunlarda neden canlı çekim kullanıldığını fılm teorisi ışığında inceler ve aynı zamanda etkileşimli görsel tecrübelerin anlatı biçimlerini inceler.
Özet (Çeviri)
Full motion video (FMV) is a video game convention, where the player interact with the game world through live action or pre-recorded videos rather than ones modelled by the game developers. Aside from arcade, the technique firstly used in 1990s, yet the outcome was poor because of the seemingly poorly produced videos with limited acting and the insufficient technological means to combine the two media. However nowadays game developers started to experiment with the convention, and it began to create a hybrid production between cinema and video games, some games, like Her Story (2015), have even reached a cult status among gamers. Her story is a FMV Interactive fiction game, a woman played by Viva Seifert goes through several interviews in a police station in order to find what had happened to his lost husband, players search through a database by entering keywords in order to solve the mystery. The game uses interrogation room footages, which lack any kind of order, as the main narrative element in the game, creating a multi-sequential experience for the players. The thesis that have been conducted examines the video game Her Story from film theory perspective, secondly deconstructs the work by it's narrative form by comparing it to other mediums. The thesis maps the reasons of using live action videos in games through the light of film theory and describes the narrative structures of interactive audio visual experiences.