XV. yüzyıl sonu ve XVI. yüzyıl başında tahrir defterlerine göre Limni Adası'nın sosyo ekonomik durumu
Socio-economic status of the Island of Limnos according to the tax registers at the end of the XV. century and the beginning of the XVI. century
- Tez No: 512916
- Danışmanlar: PROF. DR. HEATH W. LOWRY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Osmanlı yönetimi, beylikten imparatorluğa uzanan zaman dilimi içerisinde topraklarına kattığı, özellikle farklı dine mensup yeni tebaasının, yeni yöneticilerine boyun eğmesini sağlamak ve devletin bu yeni vatandaşlardan randımanlı bir şekilde vergi toplayabilmek adına bazı uygulamalara yer vermiştir. Limni Adası'nın Osmanlı egemenliğine geçtiği dönem, İstanbul'un fethinin hemen ertesi ve taze bir imparatorluğa katılan ilk topraklar arasında olmasından ötürü önemlidir. Limni örneği özelinde, Osmanlı uygulamaları incelenerek, Osmanlı Devleti'nin idaresi altına giren bir toplumun zaman içerisinde uygulamalara verdiği yanıt ve yeni devletiyle anlaşma ve entegrasyonu unsurları tartışılmaktadır. Osmanlı hakimiyetinin kendi doğrusunu dayatmak, dinlerini değiştirmek, yaşam şekillerine ve geleneklerine müdahale konusunda bir eğilimi olmadığı, çeşitli kaynakların, Osmanlı öncesi ve sonrası resmi belgelerin ışığında ortaya konmaktadır. Bu amaçla, Limni toplumu ekonomik, demografik ve dini unsurlar baz alınarak incelenmekte ve Osmanlı hakimiyeti altında yaşayan halkların küçük bir coğrafyada bulunan bir örneği ele alınarak, entegrasyon yol haritası açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
For the territories which had been captured on the path of the seigniory to the empire, Ottoman government had applied new practices to ensure the obedience of the new community to their new ruler and to be able to collect the tax efficiently. Since the Island of Lemnos passed to the Ottoman domination right after the conquer of Istanbul, it is an important territory because of being one of the first captured lands by the fresh empire. The Ottoman practices on Lemnos will be taken as an example to discuss the reflection of the community to the practices and their agreement with the new government and the elements of their integration. By using variety of sources and the indicator of the official documents of before and after the Ottoman rule, it is presented that the Ottoman government did not have any tendency to insist their own truth, convert their religion or intervention to their customs. For this purpose, the society of Lemnos is analyzed according to the economic, demographic and religious elements and this small geographic region is taken as an example of the communities under the rule of the Ottomans to clarify the map of the path of integration.