Devletin kamu hizmetlerinin sunumunda değişen rolü
The changing role of the state in the delivery of public services
  1. Tez No: 512964
  2. Yazar: NAİME MERVE KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kamu hizmeti farklı tanımlamalarla birçok disiplinin inceleme konusu olmuştur. Toplum tarafından bir devlet faaliyeti olarak algılanan kamu hizmetinin içerisindeki 'kamu' kavramının devletle nasıl bir bağı olduğu ya da 'hizmet' kavramının ne kadarının devletle alakalı olduğu sürekli tartışma konusu olmuştur. Klasik kamu hizmeti yaklaşımında, kamu için gerekli olan hizmetlerin devlet tarafından gerçekleştirilmesi beklenir. Buna karşılık, tarih sürecinde devletlerin de dinamik bir şekilde değişmelerini takiben bu yaklaşım yerini farklı anlayışlara bırakmaya başlamıştır. Yaşanan bu değişimler dikkate alınarak, kamu hizmetlerinin sunumunun da bu durumdan etkilendiği savunulmaktadır. Yaşanılan süreçte, kamu sektöründeki küçülmenin devletin iktisadi faaliyetlerden giderek uzaklaşmasından kaynaklandığı görülmüştür. Buna bağlı olarak ise kamu hizmetinin kapsamının daralmış olması ve bu kavramın tanımlanmasında da farklılıklar oluşması gözlenir. Çalışmanın ilk kısmında kamu hizmeti hakkında teorik bir giriş sunulmuştur. İkinci kısmında kamu hizmeti anlayışındaki değişimlerin tespiti amacıyla geleneksel kamu yönetimi ve yeni kamu yönetimi açısından konu ele alınmıştır. Liberalizm ve Sosyal Devlet bu bağlamda konuya dâhil edilmiştir. Üçüncü kısımda kamu hizmetinin Fransa ve Türkiye'deki durumu değerlendirilmiş ve bu ülkeler açısından kamu hizmetinin dönüşümü analiz edilmiştir. Kamu hizmetlerinin sunum yöntemlerinde değişikliğe neden olan gelişmeler ve özelleştirme uygulamaları yapılan çalışma bağlamında ele alınmıştır. Son olarak günümüzde kendisine yoğun bir şekilde uygulama alanı bulan kamu özel işbirlikleri ele alınmış ve kamu özel işbirliklerinin Avrupa'daki ve Türkiye'deki örnek uygulamalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the delivery of public services is studied. The concept of public service has been tried to be defined in various forms like other concepts. The question of ''how the concept of 'public'?'' within the public service perceived by the society as a state activity relates to the state or how much of the concept of 'service' is related to the state is a matter of debate since the historical process. What is the public service in this research, does the public have a different identity from the state? The presentation of public services was discussed in the light of these questions and evaluated in context of political science. The classical understanding of public service based on the principle that public services are provided directly by the state has begun to differentiate, which is regarded to be in conjunction with the transformations that are related to the state. Taking into account these changes, it is argued that this situation has an impact on the delivery of public services. The withdrawal of the state from the economic sector has caused recession in the public sector and yielded to the downsizing of the public administration. In the first section of this study, a theoretical introduction to public service was made. In the second section, the subject was discussed through traditional public management and new public management for determining the changes in the understanding of public service. Within this framework, Liberalism and the Social State have been analyzed. In the third and last section, public services in France and Turkey was evaluated for analyzing their transformation in these countries. The developments and privatization practices which cause the changes in the presentation methods of public services are discussed in the context of the subject. Finally, public private partnerships, which are frequently seen today, are discussed and examples have been mentioned in the application of public private partnerships in Europe and Turkey.