6. sınıf öğrencilerine scratch ve kodu game lab programlama dillerinin öğretiminde öğrencilerin tutum, öz yeterlilik ve akademik başarılarının karşılaştırılması
The comparison of 6th grade students' in terms of attitudes ,self-efficacy and academic achievement on teaching of scratch and kodu game lab 'programming languages
  1. Tez No: 512965
  2. Yazar: ANIL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı Scratch ve Kodu Game Lab ile programlama öğretiminin 6. Sınıf öğrencilerin programlama akademik başarısı, tutumu ve öz-yeterlik algıları üzerine olan etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Çanakkale ili Biga ilçesinde bulunan Yeniceköy Ortaokulunda iki şubede öğrenim gören 27 ortaokul 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada iki adet deney grubu bulunmaktadır. Bu deney gruplarında öğrenci seçiminde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ders içeriğinin ve ders planlarının oluşturmasına katkı sağlamak amacıyla yürütülen ihtiyaç analizi kapsamında Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yürütülmüştür. Programlama öğretimi toplam 20 ders saati olmak üzere, bir gruba Scratch programlama dili, diğer gruba Kodu Game Lab programlama dili anlatılmıştır. Deney gruplarına ön-test ve son test olarak, Programlama Dilleri Akademik Başarı Testi, Eğitsel Bilgisayar Oyunları Destekli Kodlama Öğretimine Yönelik Tutum Ölçeği ve Programlamaya İlişkin Öz-Yeterlik Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca programlama dili öğretiminin kalıcılık yönünden incelenmesi amacıyla son-test uygulandıktan sekiz hafta sonra tekrar-test olarak Programlama Dilleri Akademik Başarı Testi uygulanmıştır. Araştırmada verileri analiz ederken ilişkisiz örneklem t-testi, ilişkili örneklem t-testi ve Shapiro-Wilk normallik testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde Scratch ile programlama öğrenen öğrencilerin, Kodu Game Lab ile öğrenim görenlere göre başarıları anlamlı derecede arttığı görülmüştür. Scratch programlama dili ile öğrenim gören öğrencilerin, Kodu Game Lab ile öğrenim gören öğrencilerin tutumu ve öz-yeterlik algıları arasında anlamlı derecede bir fark olmadığı saptanmıştır. Scratch ve Kodu Game Lab ile programlama eğitimi alan öğrencilerin programlama dillerine karşı olan öz-yeterlik algılarının anlamlı derecede arttığı da görülmüştür. Ayrıca Kodu Game Lab ile programlama eğitiminin tutumu anlamlı derecede arttığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of teaching programming with the Scratch and Kodu Game Lab on programming academic achievement, attitude and self-efficacy perceptions of 6th grade students. The study group of this research was composed of 27 middle-school students who were studying in two different classes inYeniceköy Secondary School which is located in Biga, a district of Canakkale province. There were two experimental groups in this research. In these experimental groups, the Cluster Sampling Method has been appliedfor the selection of students. Semi-structured interviews with Information Technology Teachers were applied within the context of the needs analysis which aims to contribute to the creation of course content and lesson plans. Teaching programming to children One of the experimental group was taught In the programming teaching lesson for children scheduled for 20 hours, the scratch programming language was used in one of the experimental groups, while the cod game lab was used in the other group. Experimental groups were ditributed“the Programming Language Academic Achievement Test”,“the Educational Computer Games Assisted Learning”,“the Coding Attitude Scale”and“the Computer Programming Self-Efficacy Scale”both as the pre-test and final-test. After eight weeks, the Programming Language Academic Achievement Test was applied as a re-test for testing retention. The independent sample t-test, dependent sample t-test and Shapiro-Wilk normality test have been applied to analyse data. When the findings of the study indicated that the students in the group of Scratch teaching have significantly improved the programming achievement when compared with the other grouphave studied with Code Game Lab to learn programming. It has been determined that there wasno significant difference between the attitude and self-efficacy perceptions of the students in the group of the Scratch and the Code Game Lab. Self-efficacy perceptions in the groups of both Scratch and Code Game Lab have also increased significantly. It has also emerged that teaching programming with Code Game Lab has increased attitudes of students towards programming significantly.