Regional inequalities in Turkey
Türkiye'de bölgesel eşitsizlikler
  1. Tez No: 512969
  2. Yazar: ÇAĞRI LEVENT USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK İLKKARACAN AJAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
The main purpose of the thesis is to present a clear picture of the regional inequalities, both economic and sociologic, between the eastern and western provinces of Turkey. The issue is considered within the neo-classical and center-periphery approach. The neo-classical approach suggests that the economic and sociological development of a region is limited to the regions geographical opportunities. Therefore, from this perspective, the western regions are more advantageous then eastern regions. The center-periphery approach presents a more pragmatic reasoning for the inequalities and asserts that no matter what the advantages of the region are, it is almost impossible to have a strict equality between regions and therefore, a reasonable policy should create some centers and peripheries which are fairly unequal in terms of economic and sociological development. Results reveal that unfortunately, the inequality between eastern and western regions of Turkey is far from being fairly unequal.
Özet (Çeviri)
Bu tezin temel amacı Türkiye'de bölgeler arasında hem ekonomik hem sosyolojik farklılıkların net bir fotografını çekmektir. Konu hem neo-klasik yaklaşım hem de merkez-çeper yaklaşımı ile incelenmiştir. Neo-Klasik yaklaşım bir bölgenin ekonomik ve sosyolojik kalkınmasının o bölgenin verdiği coğrafi imkanlar ile sınırlı olduğu savını ortaya koyar. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'de batı bölgelerinin doğu bölgerine nazaran daha avantajlı olduğu söylenebilir. Merkez-Çeper yaklaşımı soruna daha pragmatik yaklaşır ve bölgelerin sunduğu coğrafi avantajlar ne olursa olsun bölgeler arası kesin bir eşitliğin zaten mümkün olmadığını savunur. Bu sebeple, doğru politikanın aralarında adilane bir eşitsizliğin olduğu merkez ve çeper yaratmak olduğunu ifade eder. Sonuçlar gösteriyor ki Türkiye'deki bölgesel eşitsizlikler adilane olmanın çok ötesinde.