Parkinson hastalığında bel ağrısı ve etkileri
Back pain is a common symptom of the parkinson's disease
  1. Tez No: 512968
  2. Yazar: HAMZA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLBÜN ASUMAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda Parkinson hastalarında yaygın olarak görülen bel ağrısının hastalıkla ilişkisi ve hastaların günlük yaşamlarına etkilerini, ayrıca parkinson hastalarında saptanan spinal mobilitedeki azalmanın bel ağrısı ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Spinal mobilite değerlendirmesinde; Modifiye Schober Testi ile Lomber Fleksiyon ve Ekstansiyon ROM (range of motion) ölçümü uygulandı. Ayrıca bel ağrısının hastaların günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini tespit etmek için Roland Morris Dizabilite Sorgulaması (RMDQ), Oswestry Özürlülük İndeksi, Vizüel Analog Skala (VAS), Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ), Günlük Yaşam Aktiviteleri Değerlendirme Ölçeği(GYA), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), Geriyatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) yaptık. İstatistiksel analizler SPSS yazılımı kullanılarak yapıldı. Çalışmada Man Whitney U testi, Kruskal Walliss testi ve Ki kare testi kullanıldı. Değişkenler arası ilişkiler için Korelasyon katsayıları ve istatistiksel anlamlılıklar Spearman Testi ile hesaplandı. P değerinin 0,05' in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Back pain is a common symptom of the Parkinson's disease. This study focused on incidence, etiologies, and outcomes of back pain in the disease. Methods: İn Spinal mobility assessment; Modified Schober test and lumbar flexion and extension ROM (range of motion) measurement were performed. Roland Morris Disability Questionnaire (RMDQ), Oswestry Disability Index, Visual Analog Scale (VAS), Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), Activities of Daily Living Scale (ADL), Fatigue Severity Scale (YSO) and Geriatric Depression Scale (GDS) were used to determine the effects of back pain on daily life.