Gastrointestinal sistem şikayetleri ile çocuk acil servisine başvuran pediatrik hastalarda intestinal parazitlerin araştırılması
Intestinal parasites in pediatric patients who apply to the child emergency department with gastrointestinal system complaints
  1. Tez No: 638396
  2. Yazar: MERVE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA DİNÇ, UZMAN FİLİZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne gastrointestinal şikayetlerle başvuran 18 yaş altındaki hastaların dışkı örneklerinin direkt bakı (nativ-lugol yöntemi), dışkı konsantrasyon yöntemi, modifiye Kinyoun aside dirençli boyama, Wheatley trikrom boyama ve immunokromatografik kart test yöntemleri kullanılarak incelenmesi ile çocukluk çağındaki hastalarda GI parazit görülme sıklıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2019-Mart 2020 tarihleri arasında TC. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine bulantı-kusma, karın ağrısı, diyare, kabızlık, gaz gibi gastrointestinal şikayetlerle başvuran ve şikayetlerine yönelik herhangi bir tedavi başlanmayan, ebeveynleri tarafından çalışmaya katılma onayı verilen 0-18 yaş arası 100 hasta çocuk ve herhangi bir gastrointestinal sistem yakınması bulunmayan, bilinen herhangi bir hastalığı olmayan, 0-18 yaş arası, genel kontrol, aşı vb. nedenlerle hastanemize başvuran toplam 50 çocuk çalışmaya dahil edildi. Her çocuktan alınan dışkı örnekleri direkt bakı (nativ-lugol yöntemi), dışkı konsantrasyon yöntemi, modifiye Kinyoun aside dirençli boyama, Wheatley trikrom boyama ve immunokromatografik parazit kart test yöntemleri kullanılarak incelendi. Ayrıca immunokromatografik virüs kart test çalışıldı ve dışkı kültürü yapıldı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel yöntemlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Dışkı örneklerinin makroskobik incelemesinde hasta grubunun %2'sinde dışkıda kan, %29'unda mukus saptandı. Bu örneklerin %67'si sulu-şekilsiz, %33'ü ise yumuşak kıvamlı olarak bulundu. Direkt mikroskobik inceleme ile hasta örneklerinin %4'ünde yoğun lökosit, %3'ünde nadir lökosit, %1'inde eritrosit görüldü. Kontrol grubunda ise dışkı örneklerinin tamamı yumuşak kıvamlı olup makroskobik olarak kan ve mukus görülmedi, direkt mikroskobik incelemede ise lökosit ve eritrosit saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, stool samples of patients under the age of 18 who applied to the Ankara Training and Research Hospital Pediatric Emergency Service with gastrointestinal complaints were examined using direct examination (native-lugol method), stool concentration method, modified Kinioun acid-resistant staining, Wheatley trichrome staining and immunochromatographic card test methods. It was aimed to determine the prevalence of GI parasites in childhood patients. Materials and Methods: Between December 2019-March 2020, TC. 100 patients aged 0-18 who applied to the Pediatric Emergency Outpatient Clinic of the Ministry of Health Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital with gastrointestinal complaints such as nausea-vomiting, abdominal pain, diarrhea, constipation and gas, who were not given any treatment for their complaints and were approved by their parents to participate in the study children with no gastrointestinal system complaints, no known disease, 0-18 years old, general control, vaccination, etc. A total of 50 children who applied to our hospital for reasons were included in the study. Stool samples taken from each child were examined using direct examination (native-lugol method), stool concentration method, modified Kinyoun acid-resistant staining, Wheatley trichrome staining and immunochromatographic parasite card test methods. In addition, immunochromatographic virus card test was performed and stool culture was performed. All data obtained were compared with statistical methods. Results: In macroscopic examination of the stool samples, 2% of the patient group had blood in the stool and 29% had mucus. 67% of these samples were found to be watery-amorphous and 33% soft consistency. With direct microscopic examination, in 4% of the patient samples, dense leukocytes, 3% rare leukocytes and 1% erythrocytes were seen. In the control group, all of the stool samples were soft and no blood and mucus were seen macroscopically, and no leukocytes or erythrocytes were detected in direct microscopic examination.