Kat mülkiyeti kanununa göre mülkiyetin zorunlu devri
Transfer of ownership in terms of law of property
  1. Tez No: 512975
  2. Yazar: NİHAN KÜPELİOĞLU GELMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlar hızla artan nüfus ve kırsal kesimlerden büyük şehirlere uzanan göçler sebebiyle birlikte yaşam kurmak zorunda kalmış ve bu birlikteliğin sorunsuz devam edebilmesi için kurallar koyarak düzenlemeler yapmıştır. Kat Mülkiyeti Kanunu bu anlamda ortak ve toplu yaşamı düzenleyen en önemli kanunlarımızdandır. Günümüz koşullarının gerektirdiği ölçüde değişikliklere uğrayan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, tanıdığı haklar ve yetkilerin yanında kat maliklerine sorumluluklar da yüklemiştir. Kat maliklerinin bu sorumluluklarını yerine getirmemesi ve başkalarının haklarını ihlal etmesi durumunda bir yaptırımla karşılaşması kaçınılmazdır. Kat Mülkiyeti Kanunu 25. maddesi de şartları oluştuğu takdirde, kat malikine en ağır yaptırımı getiren düzenleme olarak karşımıza çıkmaktadır. Anayasa ile korunan mülkiyet hakkının bir sınırlaması olarak yerini bulan mülkiyetin zorunlu devri, kat mülkiyeti sisteminin devamı için istisnai hallerde uygulama alanı bulabilse de kanunda yerini almıştır. Biz de bu çalışma ile hangi haller ve şartlar altında bu maddenin uygulanabileceğini, hangi hallerin bu ortak yaşamı çekilmez kılabileceğini belirtmeye çalıştık. Bunu yaparken Yargıtay'ın görüşü ile birlikte doktrinde de tartışma yaratan konulara değindik. İnceleme konumuzun paylı mülkiyette paydaşlıktan çıkarma konusu ile benzerliklerini ve farklılıklarını da ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Due to increasing population and moves from rural areas, people in cities are obliged to live together and they created rules in order to continue their community without any problem. In this sense, The Law of Property Ownership is one of our most important codes, that regulates common and collective living. The Law of Property Ownership numbered 634 has been changed with current life conditions as far as necessary. It has powered property owners some rights and authorities as well as some responsibilities. It is inevitable for property owners to face law sanctions when they do not accomplish fulfill their responsibilities. We can see The Law of Property Ownership section 25. impose the conditions occur. Takeover in force of property is bordering property ownership which is protected by law and although it has limited field for implementation in exceptional cases. We have expressed in which situations and conditions this law is implemented and which situations make community life unbearable. We have referred to supreme court's view and subjects that are discussed at the doctrine. We also tried express the difference and the similarities between our research topic and removing a shareholder from shared ownership.