KMK'dan kaynaklanan müdahalenin meni davaları
Cases of hindering interferences based on the flant posxession law
  1. Tez No: 62447
  2. Yazar: GÜLESER KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET M. KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Karabıyık Güleser, 'Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan Kaynaklanan Müdahalenin Men'i Davaları', Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet M. Kılıçoğlu, XIII- 151 s. İkinci dünya savaşından sonra görülen hızlı nüfus artışı ve sanayileşmenin doğurduğu konut ihtiyacı taşınmazların dikey bölünmesini yetersiz kılmış, binaların bağımsız bölümleri üzerinde bağımsız mülkiyet hakkı kurulması ve hatta bağımsız bölümlerin zaman itibarıyla da bölünmesi zorunlu olmuştur. Kat mülkiyeti, kat irtifakı ve devre mülk bu zorunluluğun doğurduğu kurumlar olup KMK.' nda düzenlenmişlerdir. Kat mülkiyeti taşınmaz mülkiyetinin, taşınmaz mülkiyetide mülkiyetin özel bir çeşidi olup içeriklerinde yetki ve ödevler bulunmaktadır. Anayasa'nın ve MK'nm malike yüklediği ödevler yanında KMK. da dar bir alanda birlikte yaşayacak olan insanlar arasında huzuru sağlamak için ayrıca bazı ödevler getirmiştir. KMK.'na göre malikler doğruluk kurallarına uymak, birbirlerini rahatsız etmemek, birbirlerinin haklarını çiğnememek, yönetim planı hükümlerine uymak, anagayrimenkulün bakımını sağlamak, güzelliğini, sağlamlığını, mimarî durumunu korumakla yükümlüdürler. Ortak yerlerde hangi şartlarla değişiklik ve tesisler yapılabileceği düzenlenmiş, tüm kat maliklerinin ortak yaran için yapılacak tesis ve değişiklikler ile bunlardan çok masraflı ve lüks olan veya tüm kat maliklerinin mutlaka kullanacağı yerlerde bulunmayanlar özel düzenlemeye tabî tutulmuştur. Anagayrimenkule kat ilavesi, çekme katın tam kata çevrilmesi, zemin, bodrum kat ve arsa boşluklarına ilaveler yapılması, anagayrimenkulle ilgili temliki tasarruflar ve önemli yönetim işleri belli kurallara bağlanmıştır. Bağımsız bölümlerde anayapıya zarar verecek tesis ve değişiklikler yapılamayacağı belirtilmiştir. Bağımsız bölümlerin hangi tür kullanımlarının yasak, hangi tür kullanımlarının izne tabi olduğu açıklanmıştır. Kapıcı dairesinin boşaltılmasıda yasada düzenlenmiştir. Yasada düzenlenmemiş veya düzenlenmiş olupta sosyal ve teknolojik gelişmelerin farklı uygulama gerektirdiği bazı konularda Yargıtay kararlan boşluğu doldurmuş, güneş enerji sistemleri, panjurlar, -1-tanıtım tabelaları gibi tesisler yönünden farklı koşullar getirilmiş, ortak yerlerin kiraya verilmesinin şartlan belirlenmiş, meskenlerin büro olarak kullanılabileceği kabul edilmiştir. Müdahalenin men'i davası, bu düzenlemelere aykırılıklar ile diğer maliklerin mülkiyet haklarına haksız müdahalede bulunanların müdahalelerini önlemeyi ve buna son vermeyi sağlar. -2-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Karabıyık Güleser, Cases of Hindering Interferences based on the Flat Possession Law, M.A. Thesis, Advisor: Prof. Ahmet M. Kılıçoğlu, XIII-151 Pages. After World War II sudden growth of population and industrial improvements caused the vertical dividing of condominiums. Posession, coalescence and periodic shared posession of flat are result of this necessity and codificated in the Flat Possession Law. Flat posession is the special part of the real estate possession, also a kind of possession thus have competences and duties of the possessor.Flat Possession Law Turkish constitution and Civil law imposes some duties for providing order between the neighbours. According to Flat Possession Law neighbours have to obey“Bona Fide”rules, respect others' rights must not to disturb each other, protect the estate and its beauty, construction and architectural situation. Conditions of changes on the common places have codified and also have some designations on the special sections that is not common more luxurious and expensive. Constructing additional flat to main estate, changing belvedere to full flat, constructing some additions to the basement, first floor and other areas, possessive uses of real estate and important administrative matters are bound to the rules. It is prohibited to build or change that can be harmful of course to the main estate. It is also indicated prohibited and permissible usage of independent sections and codified release of superintendent's residence by the law. The gap between the technological improvements and law is filled by Judgements of Turkish High Court of Appeal.