Klasik kat mülkiyetinde ve toplu yapılarda kat malikleri kurulu
Board of condominium owners in classical condominium and collective building
- Tez No: 877194
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmamızın konusunu oluşturan kat malikleri kurulu, hem klasik kat mülkiyetinde hem de toplu yapılarda yer alan en önemli yönetim organıdır. Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca anagayrimenkul kat malikleri kurulu tarafından yönetilecektir. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda yer alan kat malikleri kurulu ve yönetime ilişkin hükümler ise zamanla ortaya çıkan toplu yapı ihtiyacı sonucunda yetersiz kalmaya başlamıştır. Kat Mülkiyeti Kanunundaki klasik kat mülkiyetine ilişkin hükümlerin toplu yapılarda uygulamaması sonucunda yeni düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Bu düzenlemelerden en kapsamlı olanı ise 5711 sayılı Kanun Değişikliği ile Kat Mülkiyeti kanununa toplu yapılara ilişkin özel bir bölüm eklenmesidir. Klasik kat mülkiyeti kat malikleri kurulundan farklı olarak kanun koyucu toplu yapılarda, kapsam ve yetkilerine göre birbirinden ayrı birden fazla kat malikleri kurulu oluşturulabileceğini öngörmüştür. Çalışmamızda, klasik kat mülkiyetinde ve toplu yapılarda kat malikleri kurulları incelenmiş, özellikle toplu yapılarda birden fazla kat malikleri kurulunun oluşturulabilmesinin öngörülmesi nedeni ile görev ve yetki çatışması halinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine değinilmiş, kurul toplantı usul ve esasları incelenmiş, kurul toplantı ve karar yeter sayıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The board of condominium owners, which is the most important management body in both classical condominium ownership and collective buildings. Pursuant to the Condominium Law, the main real estate should be managed by the board of condominium owners. The provision of the Condominium Law No. 634, regarding the board and management of condominium owners have become insufficient due to the need for collective buildings that emerged over time. New regulations have been introduced as a result of the inapplicability of the classical condominium provisions in the Condominium Law in collective buildings. The most comprehensive of these regulations is the addition of a specific section on collective buildings to the Condominium Law introduced with the Law Amendment No. 5711. As a difference with the classical condominium board of condominium owners, the legislator has stipulated that more than one board of condominium owners can be established in collective buildings according to their scope and powers. This study presents the boards of condominium owners in classical condominium ownership and in collective buildings. This study analyses what should be done in case of conflict of duties and powers arisen from the existence of more than one board of condominium owners, especially in collective buildings. The procedures and principles of board meetings together with the quorums for board meetings and decisions have been also evaluated in this study.