Medikal turizm girişimciliğinde mevcut durum ve sorunların tespitine yönelik bir araştırma: İzmir örneği
A research for identifying problems and current situation in medical tourism entrepreneurship: The case of Izmir
  1. Tez No: 512979
  2. Yazar: FADİME İLTER OLTULULAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜRHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünyada sağlık alanında sahip olduğu insan kaynakları ve alt yapısı sayesinde medikal turizmde önde gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin, sektörde daha fazla gelişmesi ve gelirlerini arttırabilmesi için medikal turizm alanında yatırım yapan girişimciler büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan çalışma, İzmir'deki medikal turizm girişimcilerinin ve yöneticilerinin, sektörde yaşadıkları sorunları tespit etmek, sektörün mevcut durum ve geleceği hakkında görüşlerini öğrenmek, devletin sağladığı teşviklerin yeterliliğini belirlemek ve sektöre yeni girecek kişilere öneri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kapsamında görüşme tekniği ve durum (örnek olay) çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir'de faaliyet gösteren 2 girişimci, 3 özel hastane yöneticisi ve 1 uzman oluşturmaktadır. Katılımcılarla daha önceden hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde bilgiler elde edilmiş ve veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın varsayımları, sınırlılıkları oluşturulmuştur. İkinci bölümde, sağlık turizmi ve medikal turizm, girişimcilik ve turizm girişimciliği ve medikal turizm girişimciliği konularına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölüm yöntem kısmını oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın modeli, araştırmanın evren ve örneklemi, araştırmanın veri toplama araç ve teknikleri, veri toplama süreci ve verilerin analizi belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, problem ve amaç doğrultusunda ortaya çıkan analizlerin bulguları yer almaktadır. Son bölüm ise araştırmanın sonuçlarını kapsamaktadır. Araştırma sayesinde İzmir'deki medikal turizm girişimcilerinin sektörle ilgili yeterli bilgi ve deneyimlerinin olduğu ancak medikal turizmin İzmir'de henüz istenen durumda olmadığı, sağlanan teşviklerin yetersiz olduğu, bürokratik engellerin sektörü olumsuz etkilediği, devletin hazırladığı yönergede eksikliklerin olduğu ve Türkiye'de medikal turizmin gelişmesi için kalitenin ve gelirin arttırılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the human resources and infrastructure in the field of health, Turkey is among the leading countries in medical tourism and entrepreneurs have a great importance in further development and increased income. From this point, the study was carried out in order to identify the problems that the medical tourism entrepreneurs and managers in İzmir have experienced in the sector, to learn their views about the current situation and the future of the sector, to determine the sufficiency of the incentives provided by the government and to develop suggestions for the new entrants in the sector. In the study, interview technique and case studies were conducted within qualitative research method. The sample of the research consists of 2 entrepreneurs, 3 private hospital administrators and 1 expert all active in İzmir. Information was obtained within the frame of a previously prepared and semi-structured interview forms with the participants and the data were analyzed by descriptive analysis technique. The study consists of five main sections. In the first part, has been established the problem of the research, the purpose of the research, the importance of the research, the assumptions and the limitations of the research. In the second part, were given explanations about health tourism and medical tourism, entrepreneurship and tourism entrepreneurship and medical tourism entrepreneurship. The third part forms the method part. Within this framework has been identified the model of the research, the universe and the sample of the research, the data collection tools and techniques of the research, the data collection process and the analysis of the data. In the fourth part, are included the findings of the analysis in the direction of problem and purpose. And the last part covers the results of the research. In the research it is arrived at the conclusion that medical tourism entrepreneurs in İzmir have sufficient knowledge and experience about the sector, but medical tourism is not yet in the desired condition in İzmir; the provided incentives are not sufficient enough, bureaucratic barriers affect the industry adversely, there are deficiencies in the directives prepared by the government and there is a need of development of the quality in medical tourism in Turkey and increase the revenue.