20. yüzyıl süresince kadın giysi kalıplarının uğradığı form değişikliği ve nedenleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 51298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNİYE ALTINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma ile 20. yy. kapsamında Avrupa kadın giyimi ve modası araştırılarak; bugüne kadar geçirdiği form değişimleri, bu değişimlerin nedenleri, miktar ve türleri incelenerek, sonuçta; modanın doğası ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, moda ve nazar giyim endüstrisi hakkında genel bilgi verilerek, çalışma konusunun sektör açısından önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve literatür incelenerek konuyla ilgili kaynaklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tarama yöntemi kullanılan araştırmanın yöntemi baklanda bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular hem kendi içerisinde hem de literatürdeki diğer bulgularla ilişki kurularak yorumlanmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the women dress and fashion in the 20th Century in Europe and the changes in their form up to the recent days were studied and reason type and quantity of changes have been investigate as well. Finally I tried to put forward the nature of the fashion. In the first Chapter, general information about fashion and ready-made clothes industry was given and the importance of the topic of study for the sector was emphasised. In the second chapter, conceptual framework and literature were studied and furthermore related information and bibliography were given In the third chapter, information regarding the method of the research using review method was given. Whereas in the fourth Chapter, the findings obtained were discussed both themselves and through correlating with other findings in the literature and then a conclusion was reached on the issue.