Tayvan-Türkiye ilişkileri (1923-2017)
Relations of Taiwan and Turkey (1923-2017)
- Tez No: 512984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tayvan ve Türkiye ilişkileri yıllar itibarıyla birçok alanda ilerleme göstermiştir. Uluslararası konjonktürün etkisiyle iki ülke arasındaki resmi ilişkiler kesilse de kültürel ve ticari ilişkiler gayri resmi olarak devam etmiştir. Çalışmanın konusunu, 1923 ila 2017 yılları arası Tayvan ve Türkiye arasındaki ilişkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Tayvan adası ve Çin Cumhuriyeti'nin tarihsel arkaplanı dönemin önemli gelişmelerine değinilerek anlatılmıştır. Daha sonra, Tayvan ve Türkiye arasındaki resmi ilişkilerin kesildiği dönem ele alınmıştır. Son olarak, iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik konularda yaşanan gelişmeler anlatılarak konu toparlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Taiwan-Turkey relations has improved in many aspects over the years. Although cultural and commercial relations have still continued, the official relations have ceased because of the international conjuncture. The subject of the study is the relations between Taiwan and Turkey from 1923 to 2017. In this study, first the historical background of Taiwan islands and the Republic of China were mentioned by emphasizing the important developments of the era. Then, the period of official cessation between Taiwan and Turkey was discussed. Finally, the article is summarized by explaining the developments of cultural and economic issues between these two countries.