Spor Anksiyetesi Ölçeği 2: Türk toplumunda güvenirlik ve geçerlik çalışması
Sport Anxiety Scale 2: The reliability and validity study in Turkish popülation
  1. Tez No: 513003
  2. Yazar: HAKAN AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yüksek anksiyete düzeyleri, sporcularda performans kaygısının artmasına ve işlevselliğin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir. Bu çalışmanın amacı, Spor Anksiyetesi Ölçeği-2 ölçeğinin aktif olarak güreş yapan sporcularda geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. Çalışmanın evrenini dilsel eşdeğerlilik araştırması için T.C. Haliç Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencileri ile güvenirlik ve geçerlik araştırması için Türkiye Güreş Federasyonunun İstanbul bölgesi; Sarıyer ve Beylikdüzü kampları, Ankara bölgesi; Elmadağ kampı ve Edirne kampına bağlı sporcular oluşturdu. Araştırmanın örneklemini: Dilsel eşdeğerlik araştırması için T.C. Haliç Üniversitesi Mütercim ve Tercümanlık bölümü öğrencilerinden evreni belli örneklem hesabına göre 80 öğrenci oluşturdu. Güvenirlik ve geçerlik araştırması için ise Türkiye Güreş Federasyonunun İstanbul bölgesi; Sarıyer ve Beylikdüzü kampları, Ankara bölgesi; Elmadağ kampı ve Edirne kampına bağlı evreni belli örneklem hesabına göre 150 güreş sporcusu oluşturdu. Her bir katılımcı: Dilsel eşdeğerlik için Demografik Bilgi Formu ile bir ay ara ile Spor Anksiyetesi Ölçeği-1'nin Türkçe ve İngilizce formlarını doldurdu. Katılımcılar güvenirlik ve geçerlik araştırması için Demografik Bilgi Formu ile beraber, Spor Anksiyetesi Ölçeği-2 ve Beck Anksiyete Ölçeğini doldurdu. Her bir katılımcı aynı form ve ölçekleri test-tekrar test standartlarını sağlayacak şekilde bir ay sonra yeniden doldurdu. İstatistiksel analizde, tanımlayıcı istatistikler ve geçerlilik güvenilirlik için korelasyon analizi, cronbach alpha, paired sample t testi, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Araştırmamızın bulgularına göre, SAÖ-2'nin iç tutarlılık katsayısı 0,94 olarak saptandı. Faktör analizi sonuçlarına göre, ölçeğin 3 boyutlu geçerliliği elde edildi. Sonuç olarak SAÖ-2'nin toplumumuzda sporcuların anksiyete seviyelerini belirlemek ve değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Higher anxiety levels can cause to increase of performance anxiety and to decrease of functionality in athletes. The aim of this study was to investigate the validity and reliability of Sport Anxiety Scale 2 (SAS-2) in Turkish wrestlers. The sample of linguistic equivalence step of the study was constructed by 80 university students who continuing for their education at Department of Translation and Interpreting, Halic University. The sample of the validity and reliability of the study was constructed by 150 wrestlers who are continuing for their performances on the Sarıyer and Beylikdüzü camps in İstanbul, Elmadağ camp in Ankara and Edirne camp that depend on Turkish Wrestling Federation were included in the research. All participants were performed a sociodemographic form, and English and Turkish forms of Sport Anxiety Scale 2 for the linguistic equivalence step of the study. All of the participants were fulfilled a sociodemographic form, Beck Anxiety Scale and SAS-2 for the reliability and validity step of the study. All of the participants were fulfilled the same scales for re-test evaluation one month later. Descriptive datas and exploratory and confirmatory factor analyses were performed for the reliability and validity of SAS-2. According to the results of our study, the internal consistent coefficient of SAS-2 was 0,94. The results of factor analyses of our study showed that Turkish form of SAS-2 had three dimensions. In conclusion, it seems that SAS-2 may bea valid and reliable scale to assess of sport anxiety for Turkish population.