Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencilerinde siberkondri düzeyi ve belirsizliğe tahammülsüzlük ile ilişkisi
The level of cyberchondria in Ondokuz Mayis University students and its relationship with intolerance to uncertainty
  1. Tez No: 787348
  2. Yazar: ÖZKAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde siberkondri düzeyini ölçmek ve belirsizliğe tahammülsüzlükle ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsü'nde sağlıkla ilgili fakülteler haricinde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturdu. Minimum örneklem büyüklüğü 319 olarak hesaplandı. Araştırmanın veri toplama aşaması 01.06.2022-30.08.2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma 420 kişi ile tamamlandı. Katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik veri formu, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği'ni içeren anket uygulandı. Araştırmanın verileri SPSS 26.0 ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to measure the level of cyberchondria in university students and to determine its relationship with intolerance of uncertainty. Materials and Methods: The population of the cross-sectional study consisted of undergraduate students studying at Ondokuz Mayıs University Kurupelit Campus other than faculties related to health. The minimum sample size was calculated as 319. The data collection phase of the research was carried out between 01.06.2022 and 30.08.2022. The study was completed with 420 people. A questionnaire including sociodemographic data form, Cyberchondria Severity Scale and Intolerance of Uncertainty Scale was applied to the participants by face-to-face interview method. The data of the study were evaluated with SPSS 26.0.