Tedarikçi seçim kriterleri ve onların operasyonal performansına etkisi
Supplier selection criteria and their influence on operational performance
  1. Tez No: 513011
  2. Yazar: MAHMUD AMİNO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Küresel rekabette firmaların performanslarını arttırmak için kendi kendine yeterli olmadıkları bellidir. Firmaların performansını geliştiren çeşitli faktörler etkili ve bu faktörlerden biri tedarikçi seçimidir. Tedarik zinciri, tüketici odaklı firmalarda büyük rekabet avantajları sunmaktadır. Tedarikçi seçimi, işletmelerin tedarikçilerinin açıklamalarının sürecini, bunları değerlendirerek ve uygun gördükleri kişilerle sözleşme yapmalarını temsil etmektedir. Tedarik zinciri, tüm işletmeler için olduğu kadar endüstriyel firmalar için de önemlidir. Bu çalışma,“Otomotiv yedek parça firmalarındaki tedarikçi seçim kriterleri operasyonel performansına etkisi var midir?”Sorusuna cevap aramaktadır. Araştırma problemine dayanarak, bu çalışmanın tedarikçi seçimine yönelik kriterleri yani maliyet, zamanda teslimatı ve kaliteyi firmanın operasyonel performansı ölçmek için kullanılmaktadır. Bu araştırma Ankara'nın OSTİM sanayi bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Basit rastlantısal örnekleme yoluyla yukarıda sözü edilen bölgedeki 115 firmanın seçilmesiyle yüz yüze görüşme yoluyla 175 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde demografik bilgilerle ilgili sorular yer alırken ikinci bölüm'de tedarikçi seçimine göre belirlenen kriterler, maliyet, kalite ve zamanda teslimat temelinde geliştirilen 5'li Likert Ölçeği tipi sorular yer almıştır. Son bölümde, firmanın operasyonel performansını ölçmeyi tercih eden alt değişkenler, malın kalitesi, fiyat ve müşteri hizmetleri bazında geliştirilen 5-ölçekli Likert tipi sorular yer almıştır. Veriler Mart-Nisan 2018 arasında toplanmıştır. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, ANOVA analizi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak, tedarikçi seçim kriterinin firmanın operasyonel performansı üzerinde %10.4 olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It's obvious through global competition that firms aren't self-sufficient in raising their performance. several factors developing the performance of firms are effective. One of these factors is the supplier selection. Supply chain offers a great competition advantages in consumer-oriented firms. Supplier selection represents process of the businesses' description of their suppliers, evaluating them and also making contracts with the one who they deem suitable. Supply chain is significant for industrial firms as well as for all businesses. This study looking for answers to the question“do criteria for selecting suppliers have influence on the operational performance in Automotive spare parts firms?”Based on the research problem, this study targets to set the criteria for suppliers selection and also to measure the impact of the criteria on the firms' operational performance. Due to cost, delivery time, and quality, this research was conducted in OSTIM industrial zone of Ankara. Selecting 115 firms in the above mentioned zone through simple random sampling, 175 participants were given a questionnaire through face to face interviews. The questionnaire is composed of three sections. Section one contained questions on demographic information while section two included 5-pointed Likert type questions developed on basis of the cost, quality, and delivery time the criteria set in relation to supplier selection. In the last section too included 5-pointed Likert type questions developed on basis of the product quality, price and customer service the sub-variables which choose to measure firm's operational performance. The data were collected in the period between March-April 2018. Descriptive statistics, correlation analysis, ANOVA analysis and multiple regression analysis were applied in data analysing. It was found in result that the supplier selection criteria had 10.4% positive impact on the firm's operational performance.