Piyasa haberlerinin yatırımcı kararlarına etkisi
Effect of market news on investor's decisions
- Tez No: 513016
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Halka açık şirketlerin durumlarını belirten açıklamaların doğru, aydınlatıcı, vaktinde ve ayrıntılı şekilde yayınlanması yatırımcıların çıkarlarının ve haklarının korunması bakımından oldukça önemlidir. Ancak, günümüz piyasa koşullarında tüm yatırımcıların bilgiyi aynı anda öğrenmesi esnasında zorluklar yaşanmaktadır. Borsa'da yer alan bir şirkete ilişkin bilginin ortaya çıktığı zaman ve tüm yatırımcılara ulaşması arasında geçen vakitin uzunluğu, yatırımcıların bazılarının çıkar elde edebilmelerine, diğer yatırımcıların da şok kayıplar yaşamalarına neden olabilmektedir. Halka açık şirketlerin pay senetlerinin Borsa'daki fiyatlarına etki eden çok sayıda değişken bulunmaktadır. Pay senedi fiyatlarını, fiyatların getiri düzeylerini ve yatırımcıları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin yol açtığı etkileri araştıran çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ayrıca bu çalışmada Kamuyu aydınlatma kavramı, ilkeleri ve dünyadaki uygulamaları özetlenmiştir. Piyasa haberlerinin yatırımcılara olan etkilerini araştırmak amacıyla İstanbul'da yaşayan bireysel yatırımcılar ve portföy yönetim şirketleri'nin çalışanları üzerinde 250 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Anket sonuçları analiz edildiğinde; düzenli güvenilir ve karşılaştırılabilir bilgi olmadan yatırımcıların kurumsal manzarayı değerlendirmeleri ve çeşitli yatırım kararlarının arasında sağlıklı tercih yapmaları mümkün değildir. Bu açıdan yatırımcıların Borsa şirketlerine karşı duyduğu Bilgi suistimali şüpheleri KAP'ın bilgileri piyasadaki oyunculara iletmekte yetersiz kaldığını göstermektedir. Özetle, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul yönetiminin özellikle küçük yatırımcıların korunması hususunda daha sert tedbirler alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
True, informative, detailed and punctual publication of the situations of the publicly trades companies is important for the protection of the rights and interests of the investors. However, in today's market conditions, all investors have difficulties in learning the same information at the same time. The length of the time between two subjects such as an information related to a company in stock exchange market and its accessibility to all investors, may cause that some investors may have interests from this difference and some others may have shocking losses. There are a number of variables affecting the stock prices of publicly traded companies. There are many factors that affect the share price, the yields of the prices and investors. And also there are a number of studies investigating the effects of these factors. In this study the concept of public disclosure, its principles and worldwide applications are summarized. In order to investigate the effects of market news on investors, 250 face to face surveys were conducted on the employees of portfolio management companies and individual investors who are resident in Istanbul. When the survey results are analyzed, it is not possible for investors to make a healthy choice among the various investment decisions and to evaluate the corporate view without regular, reliable and comparable information. From this point of view, the doubts of the investors against the stock exchange market companies about the abuse of information show that public disclosure platform is insufficient to communicate the information to the players on the market. Briefly, Capital Markets Board and Istanbul stock exchange board must take tougher measures to protect especially the small investors.